Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Muzeum Miejskie w Górowie Iławieckim - OP8L55
z pobliskim cmentarzem żydowskim
Eigenaar: jeanne9
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 132 meter NAP
 Provincie: Polen > warmińsko-mazurskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 11-03-2017
Gemaakt op: 11-03-2017
Gepubliceerd op: 11-03-2017
Laatste verandering: 29-04-2018
17x Gevonden
5x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
82 x Bekeken
13 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Górowo Iławeckie to niewielkie miasto w powiecie bartoszyckim oddalone 15km od granicy Polska-Rosja, dawniej teren pruskiej Natangii. Tereny te zamieszkiwane były przez plemię Prusów, którzy w XIII w., jako jedno z ostatnich grup pogan podbici zostali przez zakon krzyżacki. Przywódcą powstania Prusów przeciw Zakonowi Krzyżackiemu był Herkus Monte - pierwowzór Konrada Wallenroda. Pod jego dowództwem Prusowie początkowo odnosili sukcesy. Podczas powstania w 1260 roku udało mu się wraz z oddziałami dotrzeć aż na Ziemię Chełmińską. 

Górowo Iławeckie. Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl

W miejscu przecinania się szlaków z Lidzbarka Warmińskiego do Królewca i z Bartoszyc do Pieniężna wyznaczony został rynek nowej osady. Oficjalnie założenie miasta datuje się na 5 lutego 1335 roku, a nadanie praw miejskich przypisuje się komturowi bałgijskiemu Heinrichowi de Muro. Pierwszymi sołtysami w mieście byli Herman i Albert, a nazwa miast brzmiała „Landstrasse”, później „Landsberg”.

Pruskie Landsberg. Źródło: niezlomni.com

W 1535 roku Landsberg został przekazany Friedrichowi von Waldburg za odniesione sukcesy w wojnie z Polakami. Jego wnuk Fabian zmarł, a wdowa po nim Helena Dorothea wyszła drugi raz za mąż za naczelnego prezydenta Prus Książęcych Otto von Schwerina. Niedługo później sym Heleny i Fabiana, Gebhard von Waldburg zginął w pojedynku. W ten sposób majątek trafił do rodziny Schwerin i pozostał w ich rękach aż do II wojny światowej. W międzyczasie, w roku 1686 w Górowie odbyły się proces i egzekucja czarownicy Englersche z Augam, która miała uprawiać czary i utrzymywać kontakty z diabłem. Skazana została na karę śmierci przez spalenie na stosie, a przed śmiercią ścięto jej głowę toporem.

W latach 1718-1779 Górowo Iławeckie było miastem garnizonowym. Stacjonowały tam grenadierzy - kompanie pruskiego regimentu, po których jedynym śladem jest zegar ratuszowy wykonany na ich prośbę. Wraz z oddziałami wojska do miasta wkroczył głód, strach i choroby. 

Górowo zaczęło się rozwijać w drugiej połowie XIX wieku i na przełomie wieków XIX i XX.

Przesunięcie granic i deportacje ludności, skutki II wojny światowej, spowodowały, że Górowo po raz pierwszy pojawiło się na mapie Polski, a w mieście po dzień dzisiejszy dostrzec można wielokulturowość. 

Wszystkie opisane powyżej wydarzenia, sprawiły, że tereny okalające Górowo Iławeckie stały się bardzo atrakcyjnym terenem dla poszukiwaczy skarbów. Dzięki grupie ludzi z zamiłowaniem poznających dzieje swojego regionu powstało Stowarzyszenie Historyczno-Kolekcjonerskie „DREYSE”. Zrzesza ono pasjonatów, którzy swoje zainteresowania skierowali na okresy wojen, jakie toczyły się w regionie, poznawanie kultury i obyczajów ludności zamieszkującej region oraz przedmioty z nimi związane. 

Stowarzyszenie przedstawia znalezione przez siebie przedmioty w Regionalnej Izbie Pamięci, która z czasem zmieniła nazwę na Miejskie Muzeum w Górowie Iławeckim. Znaleźć w nim można kilka tysięcy przedmiotów, które podzielone zostały na następujące działy: militaria, odznaczenia, numizmatyka, księgi i dokumenty, porcelana, wyroby artystyczne z tzw. sztuki okopowej. Ekspozycja czynna jest w każdy czwartek w godzinach od 10 - 14. Można jednak umówić się telefoniczne na indywidualne zwiedzanie muzeum. Wszelkie niezbędne dane kontaktowe znaleźć można na stronie internetowej www.dreyse.com  lub profilu na Facebook Stowarzyszenie Dreyse- Muzeum Miejskie w Górowie Iławeckim

Muzeum Miejskie w Górowie Iławeckim. Źródło: Stowarzyszenie Dreyse

W pobliskiej okolicy muzeum w XIX w. założony został cmentarz żydowski. Nekropolia została wytyczona na planie prostokąta, a groby umieszczono po obu stronach centralnej alejki. Ostatniego pochówku dokonano w latach 30. XX w. W czasie II wojny światowej Niemcy płytami nagrobnymi z cmentarza wyłożyli chodnik przy ul. Mickiewicza. W 2006 roku w ramach projektu "Duszom zapomnianym" nekropolia została odkrzaczona, otoczona drewnianym płotem z bramką wejściową. Przy wejściu umieszczony został kamień z napisami w języku polskim i angielskim: CMENTARZ ŻYDOWSKI W GÓROWIE IŁAWECKIM (THE JEWISH CEMETERY IN GÓROWO IŁAWECKIE).

Cmentarz żydowski. Źródło: www.sztetl.org.pl

Obecnie powierzchnia cmentarza wynosi 0,1 ha. Zachowały się na min relikty 21 nagrobków, m. in. 11 macew wykonanych z piaskowca (o różnym stopniu zachowania), 9 tumb oraz 3 podstawy pod macewy. Na nagrobkach widoczne są inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim.

Źródło informacji:

  1. Górowo Iławeckie – Wikipedia, wolna encyklopedia 
  2. Mazury Travel – Portal Warmii i Mazur W-M ROT - Miejsca: Górowo Iławeckie - Muzeum Przemysłu Gazowniczego
  3. Cmentarz żydowski w Górowie Iławeckim - Cmentarze - Zabytki - Górowo Iławeckie - Wirtualny Sztetl