Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Mury Wroc Love - OP8JM3
Spacer śladami murów miejskich miasta Wrocław
Właściciel: j_janus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 113 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 1:00 h    Długość trasy: 2.70 km
Data ukrycia: 29-02-2016
Data utworzenia: 09-10-2016
Data opublikowania: 09-10-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 09-10-2016
35x znaleziona
0x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 1 obserwatorów
115 odwiedzających
30 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
20 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Barciej33, fixama, gura11, Iksnigo, Kopytkowa, krogulec, Lumen, lupi, mimex, mixen6, Opona Tramwajowa, p_nowik, Palua, plus_Amelka, Pozieduwac, reddox, sebastianj, viajero71, Wesker, xlud
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Wymagany dodatkowy sprzęt  Scenariusz WIGO  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Spacer śladami murów miejskich miasta Wrocław

Mury miejskie Wrocławia

 

Opis fortyfikacji miejskich Wrocławia

Do czasów pierwszej lokacji miasta miasto nie było ufortyfikowane. Po najeździe mongolskim w 1241 wykopano pierwszą fosę i rozpoczęto budowę murów w okolicy ulicy Kazimierza Wielkiego i wpuszczono w nią wodę z rzeki Oławy. Z tego czasu znane są bramy miasta: Mikołajska i Ruska na zachodzie, Świdnicka na południu, Oławska na południowym wschodzie, Ceglarska na wschodzie i Piastowska na północnym wschodzie. Po znacznym rozroście miasta przekopano kolejną fosę (kształt zbliżony do obecnej fosy miejskiej) i wzniesiono kolejny pierścień murów. Poza murami pozostało Nowe Miasto (rejon obecnej Panoramy Racławickiej), chroniony jedynie wałem ziemnym. Poprzednio wymienione bramy stanowiły teraz pierścień wewnętrznych bram, dla których dobudowano bramy w murze zewnętrznym. Od północy, od strony Odry dobudowano kilka furt. W XIV wieku ufortyfikowano teren przed południową Bramą Świdnicką a wiek później wybudowano 8 bastei przystosowanych do broni palnej. Średniowieczne fortyfikacje miejskie należały do najsilniejszych w tej części Europy.

Przez kolejne 100 lat przebudowywano i umacniano bramy miejskie, wybudowano 6 bastionów, poszerzono fosy i uregulowano rzekę Oławę na terenie miasta. Utworzono przyczółki, raweliny oraz ufortyfikowano wyspy: Mieszczańską, Młyńską i Tumską. Podczas wznoszenia fortyfikacji powstały też budynki o charakterze obronnym (np. Arsenał).

Po zdobyciu Wrocławia przez wojska pruskie miasto zamieniono w twierdzę. Prowadzono zatem rozległe ziemne prace fortyfikacyjne (do roku 1783). W obwód obwarowań włączono Kępę Mieszczańską, prawy brzeg Odry, Ostrów Tumski, Całość przypominała obecne fortyfikacje Twierdzy Kłodzkiej.

W roku 1807 miasto zostało zdobyte przez Francuzów i na rozkaz brata Napoleona Bonaparte mury miejskie zostały w znacznej mierze rozebrane, z czym za bardzo się nie spieszono, rozbiórka trwała w latach 1807 - 1890.

W latach 1890 - 1914 powstała nowoczesna Twierdza Wrocław - była twierdzą pierścieniową typu lekkiego. W promieniu 4 - 5 km od miasta umieszczono 19 schronów piechoty stanowiących zalążki fortów, System uzupełnił wał obwodnicy kolejowej wyposażony w stanowiska dział. Łącznie podwójny pierścień schronów i fortów zawierał 41 obiektów, wał kolejowy oraz kanał Odry wraz z 12 zaporami na rzece Ślęży i Widawie.

Zachęcam do wędrówki w miejsca , gdzie znajdował się pierwszy nowożytny pas murów miejskich. Z całego systemu niewiele już dotrwało do naszych czasów, jednak warto poznać jego historię

LINK DO STRONY Z KTOREJ POBIERZESZ CARDRIDGE


zawiera polską i angielską wersję językową.

Długość trasy to ponad 2 700 metrów, chyba, że za karę trafisz do więzienia, to więcej. Kesz finałowy to mały pojemnik, zawierający logbook, ołówek,  Proszę o dyskrecję w czasie podejmowania finału. Spoiler finału wyświetli się po zobaczeniu Certyfikatu Zdobywcy.

Miłej zabawy!

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.