Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara - OP8HJ8
Właściciel: azhag
Lista uczestników
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 85 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Wydarzenie
Wielkość: Bez pojemnika
Status: Zarchiwizowana
Data rozpoczęcia wydarzenia: 06-08-2016
Data utworzenia: 01-08-2016
Data opublikowania: 01-08-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 09-08-2016
6 Uczestniczyło
8 Będzie uczestniczyć
15 komentarze
watchers 4 obserwatorów
7 odwiedzających
4 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Potrzebna latarka  Wymagany dodatkowy sprzęt  GeoHotel  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Niedawno bawiliśmy się na Dniu Sernika, ale przecież nie samymi wyrobami cukierniczymi człowiek żyje. Zapraszam zatem na kolejne podniosłe święto — Dzień Piwa i Piwowarów, które w tym roku przypada w piątek 5 sierpnia. A jest co świętować. Wszak piwo to najstarszy oraz najczęściej spożywany napój alkoholowy, a po wodzie oraz herbacie najpopularniejszy napój na świecie!

Ze względów praktycznych obchody uroczystości przeniesiemy na sobotę 6 sierpnia. Początek imprezy o godzinie 17, a bawimy się „do ostatniego klienta”. Spotykamy się na polanie w Lesie Bródnowskim.

Chmiel i jęczmień

Piwo powstaje w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. Podstawowymi składnikami piwa jest woda oraz słód jęczmienny (rzadziej również pszeniczny lub żytni, ale też np. kukurydziany lub ryżowy). Wbrew obiegowym opiniom chmiel nie jest koniecznym składnikiem piwa, jest on dodawany wyłącznie w charakterze przyprawy — istnieją liczne bezchmielowe odmiany piwa, również europejskie. Między bajki można też włożyć krążące plotki o stosowaniu żółci bydlęcej przez niektóre koncerny — byłoby to nie tylko dużo bardziej kłopotliwe, ale i dużo kosztowniejsze.

Najstarsze dokumenty dotyczące produkcji piwa wywodzą się z Mezopotamii. 4000 lat p.n.e. w dwurzeczu Eufratu i Tygrysu zaczęła się rozwijać kultura Sumerów. Wygrawerowane w glinianych tabliczkach rysunki oraz teksty w piśmie klinowym opisują warzenie i spożywanie najstarszego znanego piwa – sikaru. Tradycję Sumeru kontynuowali Babilończycy, którzy piwo warzyli z jęczmienia, pszenicy i orkiszu. Znaczenie piwa w kulturze babilońskiej potwierdza kodeks Hammurabiego, którego cztery paragrafy poświęcone są tematyce piwnej. Również w życiu mieszkańców starożytnego Egiptu piwo odgrywało ogromną rolę. Wraz z chlebem stanowiło podstawowy składnik pożywienia i było jednym z najważniejszych darów składanych zmarłym do grobu.

Tradycje piwowarskie na ziemiach polskich sięgają najdawniejszych czasów, dziejów ludów prasłowiańskich i prapoczątków polskiej państwowości. Piwo było najbardziej popularnym napojem alkoholowym wśród Słowian. Smak piwa poprawiano również miodem, który dodatkowo przyspieszał fermentację trunku.

O piwie warzonym z pszenicy, jęczmienia, żyta i orkiszu wspomina Jan Długosz w swoich Rocznikach, czyli kronikach sławnego Królestwa Polskiego (Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae) nadmienia o Przemysławie księciu poznańskim, "że podczas 40-dniowego postu odziany włosiennicą, używał tylko ladajakiego piwa i wina cienkiego. W innem miejscu o tymże księciu pisze, że był chorowity i pijał tylko słabe piwa." Gall Anonim pisze także o piwie w swojej Kronice polskiej (Chronica Polonorum). Najstarszym dokumentem wzmiankującym o piwie w Polsce jest kronika Thietmara z Merseburga, w której Bolesław Chrobry, pierwszy król Polski określony został mianem piwosza – Trinkbier. Na okoliczność tę Władysław Syrokomla napisał nawet patriotyczny wiersz. Piwo w Polsce szybko stało się lubianym i popularnym trunkiem, a wraz z rozwojem średniowiecznych miast nastąpił również szybki rozwój browarnictwa. Niemal każde miasto mogło poszczycić się jednym lub kilkoma browarami, a w czternastowiecznym Krakowie – ówczesnej stolicy Polski – było ich 25.

Piwo, które wówczas nie miało dużej ilości alkoholu, pili magnaci i zamożna szlachta – nawet kilkaset litrów na rok, jak również pospólstwo. W Rzeczypospolitej podczas uroczystości szlacheckich jeszcze w XVI–XVII wieku poczęstunek popijano głównie piwem. Wino podawano po pierwszej części uczty. Do XVII wieku wytwarzano głównie piwo pszeniczne, które następnie zostało wyparte przez jęczmienne.

Chodź na piwko

Uwaga! Wydarzenie niebezpieczne, na terenie spotkania mogą znajdować się groźne promile! Przed wyruszeniem w drogę upewnij się też, że posiadasz wymagane narzędzie w postaci otwieracza.

Oczywiście proszę nie zapomnieć zabrać także tytułowego napoju oraz co tam kto lubi wrzucić nad ognisko. A może ktoś nie tylko pije złocisty nektar, ale również go warzy i mógłby zabrać coś na degustację? :)

Podczas tworzenia opisu bezwstydnie kopiowano całe akapity z artykułu o piwie na Wikipedii.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: 6 8 komentarz 15x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria