W 1814 roku urodził się tutaj Edmund Bojanowski.
Dworek został wybudowany około 1749 roku i przechodził z rąk do rąk. Po 1945 roku przedwojenny właściciel miał zakaz zbliżania się do swoich dawnych włości na odległość nie mniejszą niż 100 km. W latach 50-tych budynek został przeznaczony do rozbiórki, a w 1960 oddano go szkole rolniczej. Pan Stanisław Sroka (opiekun do kwietnia 2014 r) osobiście walczył o odremontowanie zabytkowego dworku, co w czasach komunistycznych było niesamowicie trudne ze względu na nieprzychylne stanowisko władz wobec postaci Edmunda Bojanowskiego (wówczas sługi bożego). Dworek otwarto zupełnie przypadkowo w dzień imienin Edmunda – 16 listopada 1981 roku. Na piętrze znajduje się pokój z biurkiem, przy którym pracował Bojanowski, relikwiarz z jego kosteczką oraz mnóstwo pamiątek z miejsc na świecie gdzie w ochronkach pracują Siostry Służebniczki.
Obecnie budynek jest siedzibą muzeum etnograficznego, prezentującego ponad 7000 eksponatów, a w okolicznym parczku można zobaczyć i nawet dotknąć wielu dawnych maszyn rolniczych.
Ze względu na losy poprzedniego kesza umieszczonego w tej okolicy zdecydowaliśmy się ukryć skrzynkę trochę dalej.
Uwaga!
Najprawdopodobniej z powodu nowo zbudowanego Orlika teren szkoły jest zamykany na łańcuchy po godzinach. Ale można podjechać od tyłu z dwóch stron. Polecam od strony parku i klimatycznego spichlerza. W niedzielę po południu nie było problemów z wejściem, ale może być różnie, więc daję dostępną w określonych godzinach.
ruda żelaza
- Całkowity dystans: 289 km