Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Leśne uroczysko Krywałd - OP8H4E
Świetne miejsce na wycieczkę rowerową
Właściciel: Adam200
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 261 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 05-07-2016
Data utworzenia: 05-07-2016
Data opublikowania: 05-07-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 05-07-2016
50x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 8 obserwatorów
136 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
25 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: ankos, astilla, Bartek111, crazy_baby, crosman04, descarado&kolorteczy, elno, GFS, hobbbysta, Holka, karwdo, kross, Mhonar, Nannette, noda, R-Sol, rubin, słabakinia, Tris, unieski, unkas, vejo, Whatever, youngexplorer, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebna łopatka  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zapraszam was do odwiedzenia okolicy nieistniejącej już osady Krywałd. Teren ten jest bardzo urokliwy ze względu na meandrujący i wyjątkowo dziki odcinek rzeki Mała Panew. Idealne miejsce na wycieczkę rowerową, lub dłuższy spacer. Niestety obecnie nie ma już żadnych śladów po osadzie, w pobliżu znajduje się jednak efektowny wodotrysk z miejscem na do wypoczynku tuż nad brzegiem rzeki.

 

Tak "Leśne uroczysko Krywałd" opisuje Jacek Lubos:

Historia leśnej osady nie sięga głęboko w mroki dziejów. Osadników niemieckich na urokliwą śródleśną polanę, przez którą meandruje Mała Panew sprowadzić miał pod koniec XVIII wieku koszęciński hrabia Sobek. Miejsce to pierwotnie zwać się miało Dolną Krusznicą, jednak w miarę upływu lat nazwa ta zanikła na rzecz Krywałdu.

Być może, stosując analogię z identyczną nazwą, jaką przez wieki nosił Knurów, Krywałd to po prostu „Wroni Las” (Krahenwald). Osadnicy mieli się zająć pozyskiwaniem stali w wybudowanej specjalnie na ten cel świeżarce (fryszerce). Proces fryszerski polegał na świeżeniu surówki, czyli oczyszczaniu jej z domieszek poprzez ich utlenianie.

Spis z roku 1855 potwierdził funkcjonowanie tejże świeżarki. W osadzie były stały wówczas 4 domy mieszkalne i 5 gospodarczych. Na stałe Krywałd zamieszkiwało 17 osób.

Powszechny upadek kuźnic nad Małą Panwią trwający w II połowie XIX wieku nie oszczędził krywałdzkiej manufaktury, która znika z wykazów około roku 1870. Wówczas już miejscowość znajdowała się pośrodku wielkiego, 600 hektarowego zwierzyńca dla jeleni utworzonego przez książąt koszęcińskich Hohenlohe– Ingelfingen, którzy zbudowali tam drewniany zameczek myśliwski. Dworek gościł co roku, w drugiej dekadzie września, znamienitych myśliwych, którzy zjeżdżali tam na najlepsze w okolicy rykowisko.

Czasy książąt i szlacheckich polowań zakończył rok 1945. Niewiele dłużej przetrwał myśliwski zameczek, który rozebrano w latach 50-tych XX-wieku, drewno przeznaczając ponoć na budowę kościoła w Strzebiniu. Na Krywałdzie niemal do końca tego stulecia mieszkały rodziny robotników leśnych. Ostatni mieszkańcy opuścili to przepiękne miejsce około roku 1997. Dziś, zaledwie 18 lat po tym wydarzeniu, tylko wprawne oko dojrzy tu ślady ludzkiej egzystencji.

(źródło http://koszecindawniej.blogspot.com/2015/04/o-miejscu-ktorego-nie-ma-nawet-nie-byo.html)

 

Najdogodniej wyruszyć po kesza z miejscowości Brusiek, przed wjazdem do lasu wygodny parking dla zmotoryzowanych oraz przyjemna knajpka dla tych którzy nie kierują 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam do szukania!!

darmowy hosting obrazków

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Geokret

Geokret  Mordy Internetowe IV - Całkowity dystans: 3728 km
Geokret  Worek dolarów - Całkowity dystans: 512 km

Wpisy do logu: znaleziona 50x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria