Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Leśne uroczysko Krywałd - OP8H4E
Świetne miejsce na wycieczkę rowerową
Owner: Adam200
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 261 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 05-07-2016
Date created: 05-07-2016
Date published: 05-07-2016
Last modification: 31-03-2022
50x Found
3x Not found
0 notes
watchers 8 watchers
151 visitors
44 x rated
Rated as: Excellent
24 x recommended
This cache is recommended by: ankos, astilla, Bartek111, crazy_baby, crosman04, descarado&kolorteczy, elno, GFS, hobbbysta, karwdo, kross, Mhonar, Nannette, noda, R-Sol, rubin, słabakinia, Tris, unieski, unkas, vejo, Whatever, youngexplorer, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  You will need a shovel  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Zapraszam was do odwiedzenia okolicy nieistniejącej już osady Krywałd. Teren ten jest bardzo urokliwy ze względu na meandrujący i wyjątkowo dziki odcinek rzeki Mała Panew. Idealne miejsce na wycieczkę rowerową, lub dłuższy spacer. Niestety obecnie nie ma już żadnych śladów po osadzie, w pobliżu znajduje się jednak efektowny wodotrysk z miejscem na do wypoczynku tuż nad brzegiem rzeki.

 

Tak "Leśne uroczysko Krywałd" opisuje Jacek Lubos:

Historia leśnej osady nie sięga głęboko w mroki dziejów. Osadników niemieckich na urokliwą śródleśną polanę, przez którą meandruje Mała Panew sprowadzić miał pod koniec XVIII wieku koszęciński hrabia Sobek. Miejsce to pierwotnie zwać się miało Dolną Krusznicą, jednak w miarę upływu lat nazwa ta zanikła na rzecz Krywałdu.

Być może, stosując analogię z identyczną nazwą, jaką przez wieki nosił Knurów, Krywałd to po prostu „Wroni Las” (Krahenwald). Osadnicy mieli się zająć pozyskiwaniem stali w wybudowanej specjalnie na ten cel świeżarce (fryszerce). Proces fryszerski polegał na świeżeniu surówki, czyli oczyszczaniu jej z domieszek poprzez ich utlenianie.

Spis z roku 1855 potwierdził funkcjonowanie tejże świeżarki. W osadzie były stały wówczas 4 domy mieszkalne i 5 gospodarczych. Na stałe Krywałd zamieszkiwało 17 osób.

Powszechny upadek kuźnic nad Małą Panwią trwający w II połowie XIX wieku nie oszczędził krywałdzkiej manufaktury, która znika z wykazów około roku 1870. Wówczas już miejscowość znajdowała się pośrodku wielkiego, 600 hektarowego zwierzyńca dla jeleni utworzonego przez książąt koszęcińskich Hohenlohe– Ingelfingen, którzy zbudowali tam drewniany zameczek myśliwski. Dworek gościł co roku, w drugiej dekadzie września, znamienitych myśliwych, którzy zjeżdżali tam na najlepsze w okolicy rykowisko.

Czasy książąt i szlacheckich polowań zakończył rok 1945. Niewiele dłużej przetrwał myśliwski zameczek, który rozebrano w latach 50-tych XX-wieku, drewno przeznaczając ponoć na budowę kościoła w Strzebiniu. Na Krywałdzie niemal do końca tego stulecia mieszkały rodziny robotników leśnych. Ostatni mieszkańcy opuścili to przepiękne miejsce około roku 1997. Dziś, zaledwie 18 lat po tym wydarzeniu, tylko wprawne oko dojrzy tu ślady ludzkiej egzystencji.

(źródło http://koszecindawniej.blogspot.com/2015/04/o-miejscu-ktorego-nie-ma-nawet-nie-byo.html)

 

Najdogodniej wyruszyć po kesza z miejscowości Brusiek, przed wjazdem do lasu wygodny parking dla zmotoryzowanych oraz przyjemna knajpka dla tych którzy nie kierują 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszam do szukania!!

darmowy hosting obrazków

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 50x Not found 3x Note 0x Picture 2x All entries Gallery