Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Skwer im. von Stephana - OP8H05
Śladami Heinricha von Stephana
Owner: Słupsk
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 19 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-06-2016
Date created: 28-06-2016
Date published: 28-06-2016
Last modification: 30-06-2016
83x Found
1x Not found
1 notes
watchers 0 watchers
136 visitors
60 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

HEINRICH VON STEPHAN (1831-97) „Dusza Światowej Poczty”

Heinrich von Stephan, a właściwie Ernst Heinrich Wilhelm von Stephan, urodził się w
Słupsku w 1831 roku. Był pruskim urzędnikiem państwowym, który znacząco zreformował nie tylko pocztę w Prusach, ale i na całym świecie, osiągając stanowisko Generalnego Poczmistrza Prus. Dzięki niemu wprowadzono jednakową taryfę opłat za listy i paczki, pocztę pneumatyczną (listy przesyłane za pomocą rur z wykorzystaniem sprężonego powietrza), upowszechnił użycie telegrafu i jako pierwszy wprowadził w 1877 r. w Niemczech telefon.
Jako pierwszy, na V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Kalsruhe, zaproponował wprowadzenie karty pocztowej. Karta jego pomysłu („Postblatt”) była wielkości 150 na 115 mm, z jednej strony miała miejsce na wydrukowany znaczek oraz adres, z drugiej natomiast na korespondencje. Niestety pomysł odrzucono, uważając go za "niemający przyszłości", choć kilka lat później poczta Austro-Węgierska wprowadziła podobne kartki pocztowe, które przyjęły się także na świecie.
W roku 1874 Heinrich von Stephan zorganizował Światową Unię Pocztową (UPU), która, jako międzynarodowa organizacja pocztowa, była jego największym osiągnięciem, a która istnieje do dziś. W roku 1874 porozumienie pocztowe podpisało 21 państw, cztery lata później w konferencji uczestniczyły już 33 kraje. Porozumienie obejmowało nie tylko kraje europejskie, ale także zależne od nich kolonie w Afryce i Azji. Od tej pory nazywano Heinricha „Duszą Świata Poczty”.
Warto przytoczyć w tym miejscu cytat z apelu von Stephana:
„Zrób to po mnie w polityce:
Żadne cła, żadne podatki, żadne armaty, żadne granice.
Żaden wróg, nigdy więcej wojen.
Zrób z wielu światów tylko jeden,
Jak ja z wielu Poczt
Zrobiłem tylko jedną, Pocztę Światową.”

Dzięki niemu powstało także ok. 2000 nowych budynków pocztowych na terenie całej ówczesnej Rzeszy. Heinrich von Stephan był propagatorem nowoczesnych środków łączności, jak radio, czy radiostacje, w które chciał wyposażyć wielkie niemieckie statki pocztowe.
 Zmarł w Berlinie w 1897 roku. Dzieci von Stephana osiągnęły wielki awans społeczny, bowiem w 1885 r. cesarz Wilhelm II nadał rodzinie tytuł szlachecki.

SKWER IM. VON STEPCHANA piąta skrzyneczka z serii Śladami Heinricha von Stephana


30 grudnia 1974 roku Heinrich von Stephan został honorowym obywatelem miasta Słupsk. Ze względu na swoje zasługi wielokrotnie i na różny sposób upamiętniano go w jego rodzinnym mieście m.in. wypuszczając zastępcze pieniądze (notgeld) z wizerunkiem m.in. Heinricha von Stephana, czy nazywając jedną z ulic miasta jego imieniem. Dawniej także plac przed Ratuszem był im. Heinricha von Stephana ("Stephanplatz"). Dziś, choć plac przed Ratuszem ma już inną nazwę, obok znajduje się skwer, który od 1 marca 2012 roku nosi nazwę tego sławnego pocztowca (skwer przy ul. Tuwima).

Dane Taktyczne.

Kesz to mikro magnetyk na kordach, ukryty w okolicy przedmiotu, który ok 1877 r wprowadzono do niemieckiej poczty. Wyciągamy za pętelkę. Uwaga hasło. Hasłem jest suma km do miast wskazywanych przez tabliczki z ich nazwami, znajdującymi się w centralnej części Skweru im. von Stephana w Słupsku. Odkładając sprawdź czy magnes dobrzy trzyma.

W pobliżu znajduje się już inna skrzyneczka OP8FBT Słupski Londyn kolegi Orencz, który wyraził zgodę na umieszczenie nowej skrzynki w pobliżu, opisującej inny obiekt.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Jeden z drogowskazów
Mega psuja