Zapraszamy na mały spacer po Słupsku śladami wielkiego reformatora Poczty. Ścieżka skada się z 5 keszy, docelowo 6, które ukazują życie Heinricha von Stephan'a. Każda skrzyneczka opisuje jedno miejsce związane z tym niezwykłym człowiekiem.
Heinrich von Stephan, a właściwie Ernst Heinrich Wilhelm von Stephan, urodził się w Słupsku w 1831 roku. Był pruskim urzędnikiem państwowym, który znacząco zreformował nie tylko pocztę w Prusach, ale i na całym świecie, osiągając stanowisko Generalnego Poczmistrza Prus. Dzięki niemu wprowadzono jednakową taryfę opłat za listy i paczki, pocztę pneumatyczną (listy przesyłane za pomocą rur z wykorzystaniem sprężonego powietrza), upowszechnił użycie telegrafu i jako pierwszy wprowadził w 1877 r. w Niemczech telefon.
Jako pierwszy, na V Niemieckiej Konferencji Pocztowej w Kalsruhe, zaproponował wprowadzenie karty pocztowej. Karta jego pomysłu („Postblatt”) była wielkości 150 na 115 mm, z jednej strony miała miejsce na wydrukowany znaczek oraz adres, z drugiej natomiast na korespondencje. Niestety pomysł odrzucono, uważając go za "niemający przyszłości", choć kilka lat później poczta Austro-Węgierska wprowadziła podobne kartki pocztowe, które przyjęły się także na świecie.
W roku 1874 Heinrich von Stephan zorganizował Światową Unię Pocztową (UPU), która, jako międzynarodowa organizacja pocztowa, była jego największym osiągnięciem, a która istnieje do dziś. W roku 1874 porozumienie pocztowe podpisało 21 państw, cztery lata później w konferencji uczestniczyły już 33 kraje. Porozumienie obejmowało nie tylko kraje europejskie, ale także zależne od nich kolonie w Afryce i Azji. Od tej pory nazywano Heinricha „Duszą Świata Poczty”.
Życzymy miłego zdobywania.
