Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Zamojskich w Kołbieli - OP8GET
Pałace i dworki z okolic Otwocka
Właściciel: jatar
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 124 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 29-05-2016
Data utworzenia: 28-05-2016
Data opublikowania: 29-05-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 01-03-2018
57x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
88 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pierwsza historyczna wzmianka o Kołbieli pochodzi z roku 1407. W XVII w. Kołbiel stanowiła poważny ośrodek rzemieślniczy. Mieszkańcy trudnili się rolnictwem, wyrobem i obróbką drewna, rzemiosłem i handlem. Właścicielem okiolicznych ziem była rodzina Chrzanowskich herbu Korab. W XIX w. Kołbiel została podzielona na dwie części; jedna część to miasto na prawym brzegu rzeki Świder, druga część to dwór na wzgórzu po lewej stronie rzeki. Dwór i folwark przybrały nazwę Stara Wieś.

W drugiej połowie XIX w. Stara Wieś należała do hrabiego Józefa Zamoyskiego. Była to osoba niepospolita i wielce zasłużona dla kraju. Był współautorem „Encyklopedii Rolnictwa", współzałożycielem Warszawskiego Towarzystwa Kredytowego, organizował Towarzystwo Przemysłowe Lilpop, Rau i Loewenstein. Zabiegał o budowę Nadwiślańskiej Linii Kolejowej. Wśród robotników folwarcznych upowszechniał zasady higieny, wprowadził wiele przywilejów socjalnych - dni wolne od pracy, możliwość korzystania z taniego sklepu, apteki, pralni, łaźni, prasowalni. Dzieci robotników folwarcznych były kształcone w zakresie szkoły powszechnej. Hrabia Józef Zamoyski założył też w Kołbieli szkołę zawodową o profilu handlowo-rolniczym dla synów ubogiej szlachty. W latach 1866-1878 wybudował w Starej Wsi pałac.

Pałac ten prawdopodobnie został wzniesiony na miejscu dawnego dworu lub częściowo na jego fundamentach. Rezydencja miała przypominać włoską willę. Dlatego pałac zaprojektowano w stylu neorenesansowym, zaś teren wokół niego zagospodarowano jako park krajobrazowy. Centrum parku stanowiło niewielkie jeziorko służące latem jako miejsce do pływania łódką, zimą - jako lodowisko. Projektodawcą pałacu był znany w Warszawie włoski architekt Leandro Marconi (min. był on twórcą gmachu Banku Handlowego w Warszawie, siedziby Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także jeszcze kilku innych budynków w stolicy). W posiadaniu rodziny Zamoyskich Stara Wieś pozostała do czasów II wojny światowej.

W okresie II wojny światowej pałac zajmowała niemiecka żandarmeria. Jak donosi tablica znajdująca się przed wjazdem 22 września 1939 r. z tarasu pałacu przemawiał do swoich żołnierzy Adolf Hitler. W 1944 mieścił się tu radziecki szpital polowy. Po 1945 r. Stara Wieś została włączona do Kołbieli a pałac wraz z otoczeniem stał się własnością Gminnej Rady Narodowej. Od 1950 roku miały w pałacu swoją siedzibę kolejne szkoły zawodowe. W okresie powojennym majątek był wielokrotnie dzielony. Część zabudowań została zburzona. Pobudowano też nowe budynki. Z oryginalnego założenia pozostał już tylko mocno zniszczony pałac stojący w otoczeniu na wpół zdziczałego parku krajobrazowego. Na terenie parku znajduje się granitowy obelisk poświęcony założycielowi majątku.

Park wraz z pałacem jest własnością gminy Kołbiel. Trwają poszukiwania nowego właściciela. Teren jest zamknięty, pilnowany przez firmę ochroniarską. Od strony zachodniej wzdłuż krajowej "17" znajduje się, miejscami dziurawy, parkan. Od południa i wschodu dostępu broni bezimienna struga, dopływ Świdra.

 

18-11-2017  Niedawno pałac został sprzedany prywatnemu właścicielowi - szczegóły tutaj. Ciekawe jakie będą jego dalsze losy.

 

 Skrzynka należy do serii "Pałace i dwory z okolic Otwocka". W logbooku literka do skrzynki bonusowej - OP8GMX

Pojemnik umieszczony jest w bramie wjazdowej. Mikrus ale certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców udało się wcisnąć.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
pałac 1
pałac 2
Zza bramy niewiele można zobaczyć
tablica
Wpisy do logu: znaleziona 57x nieznaleziona 1x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria