Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Muzeum Farmacji - OP8G8S
Eigenaar: snack
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 209 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 21-05-2016
Gemaakt op: 21-05-2016
Gepubliceerd op: 21-05-2016
Laatste verandering: 06-09-2023
16x Gevonden
0x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 4 Volgers
183 x Bekeken
15 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
6 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Bramstenga, hobbbysta, Jeanpaul, Maleska, Rausz, Wojtek.
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

      Muzeum Farmacji

     Kto z Was był kiedyś w starej aptece? Pewnie niejedna osoba! Ale czy ktoś z Was był na zapleczu? Samodzielnie przygotowywał lekarstwo? Hmm... Tu pozytywnie odpowiedzieliby zapewne tylko farmaceuci... A jednak! W łódzkim muzeum farmacji otrzymasz możliwość i wszelkie potrzebne składniki, aby stworzyć  własne placebo! 

 

    

     Muzeum Farmacji im. prof. Jana Muszyńskiego w Łodzi rozpoczęło działalność w marcu 2008 roku. Siedzibą muzeum jest mieszczańska kamienica przy pl. Wolności 2, w której od 1840 r. działa nieprzerwanie do dziś – pierwsza łódzka apteka. Patron muzeum, profesor Jan Kazimierz Muszyński był współorganizatorem  Wydziału Farmacji w Łodzi i pierwszym dziekanem (w latach 1945 – 1957). Profesor kierował Katedrą Farmakognozji.

      Wybór miejsca na założenie muzeum nie był przypadkowy. To właśnie na Placu Wolności, dawniej Nowym Rynku, zaczęła się historia łódzkiego aptekarstwa. Pierwszą łódzką aptekę otworzył Karol Ketschen w 1830 r. Łódź wtedy miała 4273 mieszkńców. Miasto musiało zatroszczyć się o zdrowie napływającej fali mieszkańców i poszukiwało aptekarza z odpowiednim wykształceniem zawodowym i uprawnieniami do prowadzenia apteki. Aptekarz – Karol Ketschen pozwolenie na otwarcie apteki miał już w 1828 r. Jednakże sprowadzenie środków leczniczych, utensyliów i urządzenie apteki zgodnie z obowiązującymi wtedy przepisami zajęło aptekarzowi prawie dwa lata.

 

    

    

     Kolejnym właścicielem pierwszej łódzkiej apteki był Bogumił Zimermann. To on wybudował mieszczańską, jednopiętrową kamienicę – na Placu Wolności 2 i do niej przeniósł swą aptekę. Łódź liczyła wtedy 16 415 mieszkańców. Być może to on właśnie wyposażył aptekę w meble, które do dziś są ozdobą officina sanitatis apteki.

 

 

 

     Od 1850 r. właścicielem apteki był Maksymilian Leinweber – pierwszy aptekarz polskiego pochodzenia, świetnie wykształcony, o wyjątkowo wysokich kwalifikacjach zawodowych. Leinweber odbył praktykę zawodową w Berlinie, ukończył studia w Berlinie, Dorpacie i Petersburgu. Na zapleczu swej apteki i laboratorium przyaptecznego – nowocześnie urządzonych i wyposażonych  w najnowocześniejszą aparaturę laboratoryjną – oprócz przygotowywania lekarstw, prowadził lekcje z fizyki i chemii dla uczniów szkoły realnej, w której był nauczycielem przyrody. W laboratorium wytwarzał również wtedy bardzo modne – sztuczne wody mineralne. Za czasów Maksymiliana Leinwebera, w 1898 r. budynek został podwyższony o jedno piętro. Smaczku dodaje fakt, że kamienicę przebudował słynny architekt łódzkiej secesji - Gustaw Landau – Gutenteger. Do dziś fasada tej kamienicy nie zmieniła się.

 

 

 Co do samego muzeum, stała ekspozycja rozmieszczona jest na dwóch kondygnacjach budynku.

     W pomieszczeniach muzeum z wielką pieczołowitością odtworzono wnętrze apteki przełomu XIX i XX w., officinę sanitatis,  recepturę, zielarnię, bibliotekę i salonik. Wśród cennych eksponatów są zabytkowe meble apteczne, Na półkach regałów ustawione są naczynia ceramiczne – puszki i wazy, w których przechowywano sproszkowane składniki leków. Są  butelki recepturowe ze szkła angielskiego, kolorowe i przezroczyste  oraz ceramiczne moździerze i parowniczki. Ukazano przyrządy do wytwarzania różnych postaci leków. Jest też duża kolekcja wag aptecznych i laboratoryjnych, aparat do przyrządzania nalewek – perkolator oraz łaźnie wodne – dawna z miedzianą infuzorką i nowocześniejsza z infuzorką porcelanową, w których przygotowywano napary i odwary....

     Dużym zainteresowaniem gości muzeum cieszy się stół recepturowy, przy którym można podziwiać dawne sygnatury dołączane do leków realizowanych w aptece na receptę oraz  prezentowane jest przygotowanie postaci leków w proszku i pigułek.

Tyle w dużym skrócie...

------------------------------------------------------------------

Zapraszam do odwiedzenia muzeum - czynne jest we wtorki i czwartki

w godzinach 9.00 - 16.00 (o godz. 15.00 - ostatnie wejście)

Za to kesz dostępny jest 24h na dobę przez cały tydzień, oczywiście pod warunkiem rozwiązania quizu ;-)

      W muzeum możesz się wcielić w dawnego aptekarza, quiz natomiast przybliży Ci to z czym dzisiejszy farmaceuta zmaga się na co dzień. W świetle obecnego ustawodawstwa, prawidłowe wystawienie recepty lekarskiej polega m.in. na czytelnym i trwałym wypełnieniu awersu dokumentu przez osobę uprawnioną tj. lekarza. Wszyscy wiemy, że nie zawsze te warunki są spełnione. Twoje zadanie to odczytanie jakie leki Pan/Pani doktor zaordynowali swoim pacjentom. Dla ułatwienia zapisali tylko leki z wykazu leków refundowanych.

I pamiętaj, twoja pomyłka może cię dużo kosztować (np. zdrowie albo życie biednego pacjenta)



 

 

------------------------------------------------------------------

 

------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------

Nazwy odczytanych leków kolejno wpisujemy w odpowiednie wiersze [OCR chyba raczej nie pomoże ;)], następnie wybrane literki przekładamy na cyferki. Mnożymy, dzielimy, dodajemy, odejmujemy w nawiasach i voila.... mamy współrzędne finałowe!

 

N 51° [VIc+Xe][XIIg-Id-VIIg].[IIi*XIc+IIIc][VIIIf-XIg-VIIb][Vc*Ie-IIIb]

E 19° [IVc-Ve][IXf-IIc-VIe].[XIIa+IVf-VIIIc][IXc-XIf+Xb][XIIf+IVh-IIIg]

 

Skrzynka bardzo tematyczna i chciałbym żeby taka pozostała. Dwa rodzaje certyfikatów, do wyboru.

Kesz ginął wielokrotnie zatem reaktywacja zmienia położenie. Maskuj tak jak poprzednik albo lepiej, nie wiem czy będzie mi się chciało robić kolejną edycję ;)

Oczywiście nie ma go na jawnych kordach, nie ma go nawet w pobliżu. Ale myślę, że dłuższy spacer lub wycieczka rowerowa na pewno wyjdzie ci na zdrowie :D

 

 

Afbeeldingen
odsuń kamyk