Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Biały kościół - OP8EGE
...a właściwie Kościół Przemienienia Pańskiego
Owner: winterhawk
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 197 m. ASL.
 Region: Poland > łódzkie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 17-02-2016
Date created: 17-02-2016
Date published: 17-02-2016
Last modification: 04-07-2023
96x Found
3x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
136 visitors
78 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia

Kościół przy ulicy Rzgowskiej 88 w Łodzi - to obiekt troski kolejnych już pokoleń wiernych. W latach 1905 - 1907 wzniesiono kaplicę, stanowiącą filię parafii św. Wojciecha, przy której w 1915 roku bp Stanisław Zdzitowiecki erygował samodzielną parafię. Staraniem wspólnoty w latach 1923 - 1925 do niewielkiej kaplicy dobudowano trzy nawy. W 1925 roku kościół poświęcił bp Wincenty Tymieniecki. W latach 1935 - 1940 zburzono pierwotną kaplicę, a korpus gruntownie przebudowano według projektu architekta Wiesława Lisowskiego. W 1959 roku ukończono wieżę i cały budynek otynkowano, realizując projekt architektów R. Fettera i W. Milo. W trakcie prac przeprowadzonych na początku lat osiemdziesiątych XX wieku staraniem księdza Józefa Fijałkowskiego przebudowano chór, dodano elementy stiukowe wokół okien, łuków i w zmodernizowanym prezbiterium, ułożono posadzkę ze szlachetnego kamienia. W 1991 roku wzniesiono nową dzwonnicę, na której zawisłytrzy dzwony. Malowanie kościoła wewnątrz w 2004 roku i odnowienie elewacji w 2005 roku podkreśliło estetykę domu Pańskiego.

 

Zlokalizowany na rogu ulic Rzgowskiej i Wł. Broniewskiego kościół z masywną wieżą nad kruchtą przykrywa dwuspadowy dach. W trójnawowym wnętrzu panuje klimat skupienia i modlitwy. Nawą główną wieńczy węższe od niej prezbiterium zamknięte wieloboczną absydą. Malowidło w czaszy półkopuły absydy wyobraża scenę Przemienienia Pana Jezusa. Za stołem ołtarzowym, pomiędzy witrażowymi oknami, usytułowany jest ołtarz Najświętszego Sakramentu ze szlachetnego kamienia. W nawie głównej, przy ścianie tęczowej - z namalowanymi symbolami baranka i czterech ewangelistów - stoją drewniane ołtarze św. Antoniego i Najświętrzego Serca Pana Jezusa.Malowidła ścienne ponad arkadami filarów przedstawiają postacie świętych. Na filarze zawieszona jest ambona. W nawie bocznej stoi drewniany ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, a w kaplicy - ołtarz Matki Bożej Berdyczowskiej (Śnieżnej) z kamienia szlachetnego. Przekaz teologiczny dopełniają gipsowe stacje Drogi Krzyżowej, obrazy religijne oraz pamiątkowe tablice. Na chórze znajdują się organy z 1960 roku, wykonane przez firmę Truszczuński, wyremontowane w roku 2005.

O Keszu

Kesz to średniej wielkości magnetyk w którego podjęciu pomimo lokalizacji kościoła nikt nie powinien Wam przeszkadzać...o ile oczywiście nie przyjdziecie w trakcie jakiejś kozacko dużej mszy. Koniecznie zabierzcie ze sobą coś do pisania.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints