Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
LO im. Mikołaja Kopernika - OP8E74
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Wołowie znajdujące się na Placu Jana III Sobieskiego 2
Właściciel: Zurit
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 109 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-11-2014
Data utworzenia: 31-01-2016
Data opublikowania: 31-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 08-01-2021
6x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
15 odwiedzających
5 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Na elewacji budynku znajduje się sentencja która jest odwróceniem zdania Seneki. 

_ _ _   _ _ _ _ _ _ _    _ _ _    _ _ _ _ _    _ _ _ _ _ _ _ _

_ _ _   0 _ _ _ 2 _ _    _ _3     7 _ 8 _ _    _ _ _ 9 _ _ _ _ 

Współrzędne:

N 51 LS.DSV 

E 16 DT.TCS

Kesz to średni pojemnik z logbookiem, ołówkiem, certyfikatem dla pierwszego znalazcy oraz kilkoma rzeczami na wymiane.

Kilka tygodni po wyzwoleniu, na ziemię wołowską zaczęły przybywać pierwsze transporty polskich osadników zza Buga, Narwi i Sanu. Zatrzymały się tu również grupy powracających z przymusowych robót Polaków. Zaistniała więc konieczność utworzenia polskiej szkoły średniej. Władze miasta, zgodnie z życzeniem mieszkańców, 1 września 1945 roku dokonały otwarcia Prywatnego Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Średniej "Oświata". Organizatorem tej placówki był Jan Robak, jego też mianowano pierwszym dyrektorem. Do pracy w nowej szkole zostali zaangażowani: pani Jadwiga Meissner (język francuski i łacina), pani Irena Styrna (język polski), pan Edward Żebrowski (fizyka i matematyka), obowiązki dydaktyczne podjął również dyrektor (geografia, biologia, chemia i gimnastyka).

W pierwszych miesiącach istnienia, szkoła liczyła zaledwie 30 uczniów stanowiących jedną klasę typu matematyczno-przyrodniczego. W ciągu roku szkolnego ilość ta systematycznie wzrastała, aby z jego końcem osiągnąć liczbę 60 uczniów zebranych w 4 klasach (2 pierwsze, druga i trzecia). W pierwszych latach szkoła mieściła się w budynku przy ulicy Spacerowej, z wielkim trudem uzyskanym od władz po byłym Urzędzie Repatriacyjnym (obecnie budynek Zespołu Szkół Zawodowych).

Z dniem 1 stycznia 1946 roku szkoła przestała być placówką prywatną i została przekształcona w Filię Państwowego Gimnazjum i Liceum w Trzebnicy. Wiosną 1946 roku przejęto od władz radzieckich budynek przy placu Sobieskiego.

12 lipca 1948r. Państwowe Gimnazjum i Liceum w Wołowie zostało przekształcone w Szkołę Ogólnokształcącą stopnia podstawowego i licealnego.

W czerwcu 1948 roku odbył się pierwszy egzamin maturalny na prywatnym Kursie Licealnym dla Pracujących powołanym 1 września 1946 roku. Świadectwo dojrzałości otrzymało wówczas 54 abiturientów.

W roku 1951 przeprowadzono pierwszy egzamin dojrzałości wychowanków szkoły; świadectwo maturalne dostało wówczas 43 absolwentów, w tym 17 otrzymało dodatkowe uprawnienia (po zdanym egzaminie z przedmiotów pedagogicznych) do nauczania w szkole podstawowej. W minionym 60-leciu egzaminy dojrzałości odbywały się rokrocznie, z wyjątkiem roku 1970, w związku z reformą szkolnictwa.

W roku szkolnym 1970/71 po remoncie kapitalnym szkoła przechodzi na system pracy klaso-pracownianianej. Powstają pracownie polonistyczne, biologiczna, fizyczna, chemiczna, geograficzna. W latach następnych wyodrębniono pracownie języków obcych, zaadaptowano nowe pomieszczenia na bibliotekę i czytelnię. Wzbogacono również wszystkie pracownie w niezbędne pomoce naukowe i środki audiowizualne (w roku 1991/92 zakupiono sprzęt komputerowy i oddano do użytku pierwszą pracownię komputerową).

Staraniem dyrektora szkoły, pana Tadeusza Janiuka, zorganizowano 2 października 1971 roku uroczyste obchody 25-lecia istnienia liceum połączone z pierwszym zjazdem absolwentów roczników z lat 1951-60. Z okazji jubileuszu i w uznaniu zasług szkoły, decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania we Wrocławiu z dnia 18.12.1970 roku, nadano jej imię wielkiego uczonego Mikołaja Kopernika, a młodzieży przekazano sztandar ufundowany przez społeczeństwo.

We wrześniu 2005 r. obchodzono 60 lecie powstania i działalności szkoły. Z okazji jubileuszu zorganizowano zjazd absolwentów wszystkich roczników.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.