Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Zigeunerlager - OP8E5S
Najbardziej tajemnicze miejsce Litzmannstadt Ghetto
Eigenaar: Bramstenga
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 213 meter NAP
 Provincie: Polen > łódzkie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 27-01-2016
Gemaakt op: 27-01-2016
Gepubliceerd op: 27-01-2016
Laatste verandering: 19-05-2016
117x Gevonden
2x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 8 Volgers
144 x Bekeken
85 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Recommended at night  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Idąc ulicą Wojska Polskiego, za ulicą Obrońców Westerplatte mija się pobielony budynek z okazałą bramą. To tzw. Stara Kuźnia, jedyna pozostałość obozu cygańskiego wydzielonego na terenie Litzmannstadt Ghetto. Trudno uwierzyć, że w kwartale ulic Wojska Polskiego (wówczas Brzezińska), Obrońców Westerplatte (wówczas Towiańskiego), Starosikawskiej i Głowackiego o powierzchni zaledwie 0,019 km kw. hitlerowcy uwięzili ponad 5000 osób.

 dziewczynka1 chłopiec dziewczynka2

Jeśli getto było piekłem, to obóz cygański można uznać za jego siódmy krąg. Koszmarny tłok i fatalne warunki bytowe (początkowo nie było tu kuchni, łaźni, izby chorych, a nawet latryn) dziesiątkowały mieszkańców, wśród których nie brakowało przywykłych do wygód przedstawicieli romskiej arystokracji. Teren ten był ściśle strzeżony — od strony aryjskiej przez funkcjonariuszy Schupo (policji porządkowej), a od strony getta przez policjantów żydowskich. Cały kwartał otoczono podwójnymi zasiekami z drutu kolczastego, natomiast ulice sąsiadujące z gettem zostały oddzielone szerokim rowem, wypełnionym do połowy wodą. Wszystkie okna od strony zewnętrznej zabito deskami. Na teren obozu można było się dostać przez bramę przy ulicy Brzezińskiej (dziś Wojska Polskiego). Do jej przekroczenia upoważnieni byli tylko Niemcy, Żydzi dostarczający Romom jedzenie i lekarze z getta. Jednym z nich był Arnold Mostowicz, który w książce „Żółta gwiazda i czerwony krzyż” tak wspominał wizytę w obozie cygańskim: „Nawet dla mnie, nawykłego do katastrofalnie zagęszczonych mieszkań gettowych i obozów dla przybyszy z Niemiec czy Austrii, obraz, jaki przedstawiały obydwa pomieszczenia, był przerażający. [...] Nie było tam, jak i w widzianych przeze mnie kątem oka pokojach ani prycz, ani tym bardziej łóżek. Rozrzucona na podłodze słoma, pokryta szmatami, służyła za legowisko dla – ilu? Trzydziestu? Czterdziestu? Stu mieszkańców tego mrowiska? To było wstrząsające”.

W listopadzie 1941 r. wybuchła epidemia tyfusu, co przyspieszyło decyzję o wywózkach. Ostatni transport do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem wyjechał 12 I 1942 r. Nikt nie ocalał. Dziś o tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu, przypomina głaz z tablicą pamiątkową oraz murale pamięci przedstawiające małych mieszkańców Zigeunerlager.

********

Pojemnik z recyklingu, bo pewnie trzeba będzie często reaktywować, a poza tym dobrze wtapia się w otoczenie. Proszę o ostrożne podejmowanie - na Bałutach okna mają oczy!

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien