Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Morowa Dziewica - OP8DBR
Morowa Dziewica
Owner: mstachul
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 75 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 21-11-2015
Date created: 21-11-2015
Date published: 21-11-2015
Last modification: 03-12-2015
73x Found
1x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
96 visitors
52 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: Blondi, Jeanpaul, jotka, michael50, Miki., szabla, Witas86
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Morowa Dziewica była utożsamiana z zarazą (powietrzem). Przemierzała świat pod postacią bardzo chudej, chorobliwie bladej niewiasty okrytej białą płachtą. Napotkawszy na drodze samotnego wędrowca, często wskakiwała nieszczęśnikowi na kark i kazała się obnosić po wsiach i miastach.

Tam gdzie przeszła, machając okrwawioną chustką, ludzie masowo chorowali i umierali w straszliwych męczarniach. Domy i ulice zapełniały się ciałami, których nie miał kto grzebać. Pojawienie się morowej dziewicy wywoływało monstrualny strach, nieporównywalny do niczego innego. Ludzie uciekali w panice z miast i wsi do lasu, byle jak najdalej od zarazy. Część mieszkańców, wykorzystując sytuację, przystępowała do grabieży i podpaleń. Chorzy, oszalali z bólu i rozpaczy, rzucali się na zdrowych, by ich pociągnąć za sobą do grobu. Zanikały więzy rodzinne i społeczne, a ludzie odchodzili od zmysłów. Nieliczni tylko zachowywali godność, starając się dostosować do sytuacji. Nic więc dziwnego, że w modlitwach błagalnych prośba o oddalenie zarazy umieszczona została na pierwszym miejscu ("Od powietrza, głodu, ognia i wojny - wybaw nas, Panie!").

Aby ochronić się przed morową dziewicą, ludzie chwytali się różnych metod. Często mieszkańcy zagrożonych terenów zaznaczali wokół wioski magiczną granicę, np. orząc ziemię zaprzęgiem ciągniętym przez parę bliźniaczych wołów, a kierowanym przez bliźniaków. Czasem jednak w strachu posuwano się do okrutnych praktyk magicznych: na przykład w 1831 roku mieszkańcy wsi Lubiszczyce na Polesiu, by uchronić się przed zarazą, zakopali żywcem kobietę razem z kogutem i wroną.
Zarazą określano dawniej wiele różnych chorób zakaźnych, ale najgorszą i budzącą największą grozę była niewątpliwe dżuma, zwana też czarną śmiercią. Przywędrowała do Włoch drogą morską około 1346 roku. Przez następne trzy lata rozprzestrzeniła się na całą Europę, zabijając jedną trzecią jej mieszkańców, czyli około 25 milionów ludzi. W późniejszych wiekach dżuma wracała jeszcze wiele razy, jednak nigdy już w tak ogromnym rozmiarze.
W czasie zarazy, medycy nosi maski z ptasimi dziobami, które były wypełnione wonnymi olejkami, które miały chronić przed zarażeniem i tłumić fetor rozkładających się zwłok.

Zerżnięte z: Rodzimowierstwo

---

Kesz to łatwy dwuetapowy mulciak. Szukasz na kordach etapu pierwszego a tam znajdziesz dwie litery z liczbami. Kordy etapu drugiego: N 52° 19.A' E 16° 55.B'

---

Zalecany nocą;)ciekawe kto się odważy?

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Morowa Dziewica
idzie...
Log entries: Found 73x Not found 1x Note 1x All entries