Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SDK: Rynek i kamienice - OP8CYM
Właściciel: Volfram
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 278 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podkarpackie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 01-11-2015
Data utworzenia: 01-11-2015
Data opublikowania: 01-11-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 19-04-2018
16x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
37 odwiedzających
10 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bulwieć , geryint
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna:

Rynek i kamienice

 

Rynek:

Krośnieński Rynek: wytyczony został najprawdopodobniej w czasie lokacji miasta w połowie XIV w. Pierwotnie otaczały go budynki drewniane, które od końca XV w. stopniowo zastępowano murowanymi. Trwała zabudowa pojawiła się pod koniec XV w. Z tego okresu pochodzi najstarsza zachowana kamienica wójtowska oraz piwnice przyrynkowych kamienic, w których niegdyś składowano wino. 
Obecnie wokół Rynku wznoszą się zabytkowe kamieniczki pochodzące z różnych okresów. Część z nich posiada charakterystyczne arkadowe podcienia nadające tej części miasta swoisty, niepowtarzalny charakter. Podcienia we wschodniej części pierzei północnej oraz w południowej pochodzą z XVI i XVII w., natomiast w zachodniej części pierzei południowej są rekonstrukcją z przełomu XIX i XX w. Najciekawsze kamieniczki znajdują się w południowo-wschodniej części Rynku. Była to bowiem najbardziej reprezentacyjna jego część, należąca do najbogatszych właścicieli

Kamienice:

Kamienica wójtowska: Jest to najstarsza krośnieńska kamienica, pochodząca z końca XV w., a przebudowana w stylu renesansowym w wieku XVI. Posiada niewątpliwie dużą wartość artystyczną. Budynek jest dwutraktowy z oryginalną szeroką sienią na parterze i kolebkowym sklepieniem. Fasada kamienicy podzielona jest na trzy pionowe części, z czego środkowa posiada mały występ zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Po prawej stronie fasady zwraca uwagę kamienny słup-pręgierz z XVI w. W podcieniach zachowały się cztery XVI-wieczne kamienne kolumny jońskie. Największą ozdobą kamienicy jest niezwykle bogaty renesansowy portal zdobiący wejście do budynku. Jego półkolista arkada wspiera się na ozdobnych filarach, a w zwieńczeniu widoczna jest tarcza z orłem polskim i literą „S” oznaczającą Zygmunta Starego (Sigismundus). W kluczu arkady znajduje się tarcza z gmerkiem i monogramem „IS” oznaczającym Hieronima (Ieronima) Stano – rajcę krośnieńskiego, jednego z najznamienitszych właścicieli tej kamienicy, bądź budowniczego krośnieńskiego Jana Schelnara. Kamienica wielokrotnie zmieniała właścicieli. Należała do bogatych mieszczan, szlachty oraz jezuitów, nie miała natomiast nic wspólnego wójtostwem krośnieńskim. Mieszkali tu jednak wójtowie sądowi i stąd zapewne pochodzi jej nazwa.

Kamienica Portiusa: Wybudowana została w XVI w., najprawdopodobniej przez bogatą krośnieńską rodzinę Hesnerów. W 1626 r. nabył ją Szkot Robert Wojciech Portius, kupiec, fundator wielu przedsięwzięć artystycznych i architektonicznych. Portius poddał kamienicę gruntownej renowacji i rozbudowie, scalając z sąsiednim budynkiem. Z jego czasów zachował się późnorenesansowy kamienny portal arkadowy, z podłuczem zdobionym kasetonami i rozetami. W kluczu portalu widoczna jest data 1640 i monogramy: RP (Robert Portius) i AP (Anna Portiusowa).

Dom pod zegarem: Wzniesiony zapewne w XVII w. na piwnicach XVI-wiecznego budynku. Obecny wygląd uzyskał w znacznej mierze dzięki przebudowie w XIX w. W latach 50. XX w. budynek połączono z sąsiednią kamienicą i do dziś tworzy z nią funkcjonalną całość. W okresie 1879-1993 był siedzibą władz Krosna, pełnił funkcję ratusza.

Kamienica Rynek 8: Powstała w I poł. wieku XVI, jej dzisiejszy wygląd to przede wszystkim jednak skutek odbudowy z końca XIX w. oraz gruntownych renowacji w końcu wieku XX. Zwana była w przeszłości Długoszowską, od Jana Długosza, żyjącego w XVI w. wójta sądowego.

 

Skrzynka:

Zadanie jest dziecinnie proste: wystarczy odwiedzić miejsca z mapki i dopasować ich numery, z literkami obrazków które przedstawiają dane miejsca. Domyślam się że można wszystko wygooglować, jednak zachęcam do pospacerowania po rynku, nie powinno zająć to dłużej niż 15 min. 

Mapa:

 

Miejsca:

 

Wzór: 

N 49 41.E*(C*H*I+(C*H)+B))
E 21 45.A*I*E*D*G

Obrazki/zdjęcia
Mapa
Miejsca