Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
SDK: Rynek i kamienice - OP8CYM
Eigenaar: Volfram
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 278 meter NAP
 Provincie: Polen > podkarpackie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 01-11-2015
Gemaakt op: 01-11-2015
Gepubliceerd op: 01-11-2015
Laatste verandering: 19-04-2018
19x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
56 x Bekeken
12 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
3 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: BBxTM, Bulwieć , geryint
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Szlak Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna:

Rynek i kamienice

 

Rynek:

Krośnieński Rynek: wytyczony został najprawdopodobniej w czasie lokacji miasta w połowie XIV w. Pierwotnie otaczały go budynki drewniane, które od końca XV w. stopniowo zastępowano murowanymi. Trwała zabudowa pojawiła się pod koniec XV w. Z tego okresu pochodzi najstarsza zachowana kamienica wójtowska oraz piwnice przyrynkowych kamienic, w których niegdyś składowano wino. 
Obecnie wokół Rynku wznoszą się zabytkowe kamieniczki pochodzące z różnych okresów. Część z nich posiada charakterystyczne arkadowe podcienia nadające tej części miasta swoisty, niepowtarzalny charakter. Podcienia we wschodniej części pierzei północnej oraz w południowej pochodzą z XVI i XVII w., natomiast w zachodniej części pierzei południowej są rekonstrukcją z przełomu XIX i XX w. Najciekawsze kamieniczki znajdują się w południowo-wschodniej części Rynku. Była to bowiem najbardziej reprezentacyjna jego część, należąca do najbogatszych właścicieli

Kamienice:

Kamienica wójtowska: Jest to najstarsza krośnieńska kamienica, pochodząca z końca XV w., a przebudowana w stylu renesansowym w wieku XVI. Posiada niewątpliwie dużą wartość artystyczną. Budynek jest dwutraktowy z oryginalną szeroką sienią na parterze i kolebkowym sklepieniem. Fasada kamienicy podzielona jest na trzy pionowe części, z czego środkowa posiada mały występ zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Po prawej stronie fasady zwraca uwagę kamienny słup-pręgierz z XVI w. W podcieniach zachowały się cztery XVI-wieczne kamienne kolumny jońskie. Największą ozdobą kamienicy jest niezwykle bogaty renesansowy portal zdobiący wejście do budynku. Jego półkolista arkada wspiera się na ozdobnych filarach, a w zwieńczeniu widoczna jest tarcza z orłem polskim i literą „S” oznaczającą Zygmunta Starego (Sigismundus). W kluczu arkady znajduje się tarcza z gmerkiem i monogramem „IS” oznaczającym Hieronima (Ieronima) Stano – rajcę krośnieńskiego, jednego z najznamienitszych właścicieli tej kamienicy, bądź budowniczego krośnieńskiego Jana Schelnara. Kamienica wielokrotnie zmieniała właścicieli. Należała do bogatych mieszczan, szlachty oraz jezuitów, nie miała natomiast nic wspólnego wójtostwem krośnieńskim. Mieszkali tu jednak wójtowie sądowi i stąd zapewne pochodzi jej nazwa.

Kamienica Portiusa: Wybudowana została w XVI w., najprawdopodobniej przez bogatą krośnieńską rodzinę Hesnerów. W 1626 r. nabył ją Szkot Robert Wojciech Portius, kupiec, fundator wielu przedsięwzięć artystycznych i architektonicznych. Portius poddał kamienicę gruntownej renowacji i rozbudowie, scalając z sąsiednim budynkiem. Z jego czasów zachował się późnorenesansowy kamienny portal arkadowy, z podłuczem zdobionym kasetonami i rozetami. W kluczu portalu widoczna jest data 1640 i monogramy: RP (Robert Portius) i AP (Anna Portiusowa).

Dom pod zegarem: Wzniesiony zapewne w XVII w. na piwnicach XVI-wiecznego budynku. Obecny wygląd uzyskał w znacznej mierze dzięki przebudowie w XIX w. W latach 50. XX w. budynek połączono z sąsiednią kamienicą i do dziś tworzy z nią funkcjonalną całość. W okresie 1879-1993 był siedzibą władz Krosna, pełnił funkcję ratusza.

Kamienica Rynek 8: Powstała w I poł. wieku XVI, jej dzisiejszy wygląd to przede wszystkim jednak skutek odbudowy z końca XIX w. oraz gruntownych renowacji w końcu wieku XX. Zwana była w przeszłości Długoszowską, od Jana Długosza, żyjącego w XVI w. wójta sądowego.

 

Skrzynka:

Zadanie jest dziecinnie proste: wystarczy odwiedzić miejsca z mapki i dopasować ich numery, z literkami obrazków które przedstawiają dane miejsca. Domyślam się że można wszystko wygooglować, jednak zachęcam do pospacerowania po rynku, nie powinno zająć to dłużej niż 15 min. 

Mapa:

 

Miejsca:

 

Wzór: 

N 49 41.E*(C*H*I+(C*H)+B))
E 21 45.A*I*E*D*G

Afbeeldingen
Mapa
Miejsca