Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Pętla Bobrowicka - Tablica - OP8CC0
PB.05 - Tablica
Eigenaar: Rajki
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 129 meter NAP
 Provincie: Polen > lubuskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 26-09-2015
Gemaakt op: 26-09-2015
Gepubliceerd op: 26-09-2015
Laatste verandering: 11-08-2016
75x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
50 x Bekeken
55 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
5 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: [ocenzurowano_1], art_noise, crazy_baby, Mario&Monia, Tris
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving DE PL

Nasza skrytka ma na celu zapoznanie Was z przepiękną trasą o której napisano poniżej. Pokonujemy tę trasę rowerem dość regularnie i po odkryciu geocachingu nie mogliśmy odmówić sobie połączenia tych dwóch rzeczy. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.

 

Część tekstu dotycząca bezpośrednio miejsca ukrycia wyróżniona jest kolorem.

 

Autorem poniższego tekstu jest nieastąpiony historyk naszego regionu Pan Maciej Boryna, a oryginalny tekst znajdziecie na stronie http://radiobory.dbv.pl/readarticle.php?article_id=163.  Zdjęcia są mojego autorstwa. 

Pętla Bobrowicka to nazwa urokliwej trasy pieszo-rowerowej wiodącej po północnej części Borów Dolnośląskich, - trasy bogatej w atrakcje przyrodnicze i historyczne. Całość jej przebiegu mieści się w granicach Nadleśnictwa Szprotawa. Orientację na trasie ułatwiają kamienne drogowskazy z wyrytym napisem „Pętla Bobrowicka” i kolejnym numerem. Łączna długość szlaku od startu przed Nową Kopernią do leśniczówki w Bobrowicach wynosi ok. 11 km. Pętla to w istocie zmodernizowana w ramach Interreg Polska droga pożarowa, m.in. w celu poprawy dostępności obszarów przyrodniczych dla celów turystyki. 

Jadąc od Szprotawy tuż przed Nową Kopernią po prawej stronie rozpoczyna się właściwa Pętla Bobrowicka. Początkowa marszruta Pętli biegnie historycznym szlakiem komunikacyjnym Szprotawa-Koberbrunn. Przy południowym końcu zabudowań wiejskich, na rozwidleniu dróg napotkamy zabytki w postaci dwóch kamiennych drogowskazów. Jeden z nich wskazuje w lewo drogę do Bobrowic, a drugi w prawo drogę do Borowego Zdroju (Koberbrunn) – wsi lokowanej w samym środku dawnej puszczy, w którą skręcamy.

Mijamy obszary pól uprawnych wkomponowanych w leśne rubieże oraz tablicę informacyjną po czym nad potokiem „Ruda” przekraczamy granicę jednostajnych borów. Tylko do tego miejsca wolno poruszać się samochodem lub motorem. 

Po kilkuset metrach po prawej stronie miniemy punkt czerpania wody, zbudowany w formie ziemnego kopca obłożonego kamieniami. Następnie czeka nas 1 km prostego odcinka, a zanim obniżenie będące w rzeczywistości pradoliną niewielkiego dziś cieku. Mijając skrzyżowanie z drogowskazem „Czerwona droga” jesteśmy w zasadzie już nad Stawami Bobrowickimi – jednej z najpiękniejszych enklaw przyrodniczych tutejszych borów.

Stawy Bobrowickie, określane także mianem jednego z cudów Borów Dolnośląskich, to zespół wielu zbiorników wodnych rozlokowanych w tzw. systemie paciorkowym, ciągnącym się wzdłuż śródleśnego cieku. Swój początek bierze on na obszarze nazywanym od setek lat „Czarnym Bagnem”. Według historyka Felixa Matuszkiewicza stawy wzmiankowano już w dokumentach z XVI wieku, kiedy to szprotawscy rajcy wydawali niemałe sumy na ich utrzymanie. W średniowieczu stawy blokowały również niepowołany dostęp do Księstwa Głogowskiego, będąc skorelowane z legendarnymi Wałami Śląskimi.

Stawy są jednymi z najbardziej wartościowych elementów lokalnej biosfery i niektóre z nich podlegają ochronie obszarowej w formie użytków ekologicznych: „Żurawie Bagno” i „Łabędzi Staw”. Zaobserwujemy tu z ptactwa m.in. orła bielika, żurawia, łabędzia krzykliwego, ze świata roślin owadożerną rosiczkę, z owadów pazia królowej, ponadto przedstawicieli płazów i gadów. Tutejsze czyste wody wykazują specyficzne właściwości. 

Nad stawami oraz w ich pobliżu znajdują się: śniadanisko (patrz kamienny drogowskaz) z drewnianą wiatą, dostrzegalnia przeciwpożarowa, wspomniane wcześniej zabytkowe Wały Śląskie, pozostałości po poniemieckim tartaku i bocznicy kolejowej. Nieopodal stawów przebiega linia kolejowa na odcinku Żagań-Legnica, za którą zaczyna się Województwo Dolnośląskie i rozległy poligon wojskowy. Warto w tym miejscu przewidzieć dłuższą przerwę na odpoczynek i obserwację przyrody.

Ze śniadaniska powracamy na trasę Pętli, która wkrótce na rozwidleniu skręci ostro w lewo (droga w prawo prowadzi do granicy poligonu). Mijamy z lewej strony zjazd na dostrzegalnię, po czym wędrówka wiedzie przez osobliwą ciemną świerszczynę porastającą obrzeża „Czarnego Bagna”.
Przez dłuższy odcinek Pętla biegnie równolegle do wspomnianej linii kolejowej, poczym odbija w lewo – na wschód. Tutaj mijamy kolejny punkt czerpania wody (II)
Po przejechaniu ok. 1 km przetniemy linię słynnych Wałów Śląskich, o czym informują nas dwa granitowe oznaczniki z wyrytymi napisami. Aby ów średniowieczny artefakt zobaczyć w lepszej okazałości, należy wejść kilkadziesiąt kroków w las. W pobliżu znajdują się ślady po historycznych wykopaliskach archeologicznych, prowadzonych m.in. w 1933 roku przez Fritza Geschwendta i w 2008 roku przez Polską Akademię Nauk. 

Od Wałów Śląskich dzieli nas niecałe 3 km do leśniczówki w Bobrowicach, w której mieści się gospodarstwo agroturystyczne „Nad Bobrem”. Słynie ono z własnej wybornej kuchni, a przede wszystkim z potraw z dziczyzny i nalewek. Przy leśniczówce znajduje się skrzyżowanie dróg oznakowane głazami z inskrypcjami „Pętla Bobrowicka” oraz „Wały Śląskie”. 


Dalej masz do wyboru 3 opcje dalszej podróży. Pierwsza to powrót tą samą drogą. Drugą alternatywą jest skręcenie w lewo i powrót do Szprotawy malowniczą doliną Bobru przez wsie Bobrowice i Nową Kopernię (polecam). Trzecia możliwość to skręcenie w prawo i przedłużenie wyprawy górę Bobru - w kierunku wsi Sieraków i Buczek. W okolicy Buczka znajduje się kompleks stawów wędkarsko-rekreacyjnych. 

 

Kesz jest mikrusem schowanym w maskowaniu. Aby zdemontować maskowanie wystarczy je lekko obracając pociągnąć do siebie.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widzisz miejsce ukrycia.