Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Żółty Szlak - Źródło Marii - OP8C86
Właściciel: LadyMoon
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Multicache
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 30-01-2016
Data utworzenia: 20-09-2015
Data opublikowania: 30-01-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 27-11-2021
52x znaleziona
4x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 5 obserwatorów
147 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
17 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: bamba, Biedak, Charon7, Dombie, GeoBruff, hahapik, Kika, koshack, mgreg, pandaciuk, Radzik_, rapotek, telefonalarmowy, TSW, Wanoga, Wściekły Wąż, xych
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Witajcie w naszym nowym projekcie!

Pomysł okeszowania Żółtego Szlaku i zamknięcia go w Geościeżkę narodził się już jesienią 2014 roku i zaczyna być teraz sukcesywnie realizowany. Z założenia skrzynki mają być raczej przyjemne i przyjazne, by choć troszkę urozmaicić wędrówkę w sumie i tak już ciekawym krajoznawczo terenem. Pierwsze skrzynki już można podejmować, reszta ze szlaku pojawi się w terenie niebawem. Zapraszamy do poszukiwań !

Charon7&LadyMoon

 

 

 

HISTORIA MIEJSCA

W 1923 roku powstawała linia kolejowa z Gdyni do Kokoszek.

Na budowie często dochodziło do różnych wypadków. Któregoś dnia robotnicy umacniali darnią zbocza skarpy. Darń wożono wagonikami od strony Gdańska Osowej. Wokół rosły drzewa, droga była kręta, a widoczność – ograniczona. W pewnym momencie jeden z wagoników oderwał się od reszty składu i zaczął przemieszczać się prosto w stronę robotników, którzy właśnie mieli przerwę obiadową. Odpoczywali przy torach, gdy nagle usłyszeli łoskot i zdążyli uskoczyć przed nadjeżdżającym z dużą prędkością wagonikiem. Robotnicy uznali, że cudowne ocalenie zawdzięczają Najświętszej Marii Pannie i z wdzięczności za uratowanie życia postanowili w okolicy źródełka wybudować kapliczkę z Jej figurą. Tak stanęła w tym miejscu pierwsza rzeźba, która jednak podczas wojny została strącona i rozbita przez Niemców. Podczas okupacji postawiono tam drugą figurkę. Jednak zniszczyli ją Rosjanie, gdy przechodziła tędy linia frontu. Po wojnie w tym miejscu stanęła zatem trzecia figurka, ufundowana przez znany gdyński ród Skwierczów.

W roku 2006 figura została zmieniona na nową, stylizowaną na pierwszy posąg - dużą i białą, a poprzednia figurka została umieszczona w kruchcie bocznej kościoła Św. Wawrzyńca w Wielkim Kacku.

 

 

Miejsce jest szczególnie piękne.

Z jednej strony zachwyca las, zieleń, cisza... tak doskonała do kontemplacji, znów z drugiej - wybujała, historyczna wyobraźnia podsuwa coraz to nowe obrazki dotyczące przebiegu wspomnianej linii kolejowej. A tuż niedaleko przepięknie zachowany fragment nasypu dawnego torowiska, obecnie wchodzący wręcz w obwodnicę Trójmiasta.

Ach, nie sposób wobec tego miejsca przejść obojętnie. No i jeszcze do tego cudowne źródełko oraz figurka Matki Boskiej. Uwielbiam te tereny dookoła. I chyba nie tylko ja, bo przez Źródło Marii przebiegają dwa szlaki - czarny oraz żółty, co owocuje zazwyczaj bytnością przy źródełku jakichś rowerzystów czy pieszych wędrowców.

To jeden z głównych punktów żółtego szlaku, zasługujący z pewnością na skrzynkę.

A skoro już o niej mowa to informacja jest taka:  kesz składa się z etapu pośredniego i finału. Stań przy źródełku i przejdź na tył ogrodzenia tak, aby widzieć figurkę zupelnie z tyłu. Tam szukaj podpowiedzi do dalszych działań, przy mini choineczce, na poziomie gruntu.

( pierwsza większa od karpy, którą masz z lewej).

Finał - bardzo proszę ostrożnie otwierać, nic na siłę, musisz tylko użyć mózgu, nie narzędzi. To naprawdę się fajnie i sprytnie otwiera, pozwól tylko sobie na więcej czasu. Bądź cierpliwy! 

POWODZENIA!

 

Zasady reaktywacji Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Przeczytaj więcej o reaktywacji skrzynek TUTAJ
Geokret

Geokret  Stołówka - Całkowity dystans: 17 km

Obrazki/zdjęcia
Widok z miejsca ukrycia 1 etapu
Szukaj gdzieś tutaj, poziom gruntu