Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Via Regia: Kościół św. Jakuba w Sączowie - OP8BU3
Właściciel: ankos
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 334 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 03-09-2015
Data utworzenia: 03-09-2015
Data opublikowania: 03-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 29-05-2020
70x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
57 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka na szlaku Via Regia prowadzącym do Santiago de Compostela, a jednocześnie będąca składnikiem geościeżki Via Regia śląskie. W tym miejscu dochodzi do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Sączowie.

Kościół w Sączowie ufundował i zbudował comes (książę) Andrzej w latach 1220 – 1224. 28 marca 1224 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż konsekrował go pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Kościół ten był drewniany. W tym czasie plebanem w Sączowie był ks. Marcin. Kościół ten spalił się w 1450 roku. Na tym samym miejscu powstał w Kościół murowany z białego kamienia w stylu gotyckim, który dotrwał do połowy XIX stulecia. W 1504 roku Jan Konarski – biskup krakowski potwierdził erekcję Kościoła. W 1850 roku Kościół doszedł do ruiny. Stan techniczny budowli zagrażał bezpieczeństwu wiernych i został on zamknięty. Nabożeństwa zostały przeniesione do Kaplicy w Ożarowicach. W tym czasie stary Kościół był remontowany. Remont trwał od 1850 do 1854 roku. Główne wejście znajdowało się od strony południowo – zachodniej. Do Kościoła wchodziło się przez kruchtę. Od strony południowo – wschodniej domurowano babiniec. Przed frontem Kościoła została wybudowana dzwonnica. W głównym ołtarzu znajdował się obraz Matki Boskiej Bolesnej zasuwany obrazem św. Jakuba. Po bokach stały figury św. Piotra i św. Pawła. W Kościele znajdowały się dwa ołtarze boczne: ołtarz św. Anny z figurami św. Barbary i św. Katarzyny. Oraz ołtarz św. Antoniego z figurami św. Franciszka i św. Antoniego. Z upływem czasu Kościół doznał poważnych zniszczeń. Był też stanowczo za mały na potrzeby rozrastającej się parafii. Wówczas do parafii św. Jakuba w Sączowie jako nowy pleban przybył ks. kan. Rajmund Biernawski. Były to czasy zaboru rosyjskiego, w których budowa świątyni była aktem niezwykłej odwagi i heroizmu. Jednak staraniem proboszcza i ofiarnością parafian rozebrano mury starego kościoła i na planie dawnego gotyckiego kościoła wybudowano nowy, większy kościół w stylu eklektyzmu. Budowa trwała w latach 1850-1872.

Kościół w Sączowie został wpisany w 1991 roku do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod poz. Nr 1441/91. Granice ochrony konserwatorskiej obejmują cały budynek wraz z najbliższym otoczeniem w ramach ogrodzenia.

 

źródło: http://www.parafiasaczow.pl/historia_kosciola_35.html

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
kościół 1
kościół 2
Via Regia
Wpisy do logu: znaleziona 70x nieznaleziona 2x komentarz 3x Obrazki/zdjęcia 2x Wszystkie wpisy Galeria