Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Via Regia: Kościół św. Jakuba w Sączowie - OP8BU3
Eigenaar: ankos
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 334 meter NAP
 Provincie: Polen > śląskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Micro
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 03-09-2015
Gemaakt op: 03-09-2015
Gepubliceerd op: 03-09-2015
Laatste verandering: 29-05-2020
76x Gevonden
2x Niet gevonden
3 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
73 x Bekeken
64 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Kapsel777
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Skrzynka na szlaku Via Regia prowadzącym do Santiago de Compostela, a jednocześnie będąca składnikiem geościeżki Via Regia śląskie. W tym miejscu dochodzi do Kościoła św. Jakuba Apostoła w Sączowie.

Kościół w Sączowie ufundował i zbudował comes (książę) Andrzej w latach 1220 – 1224. 28 marca 1224 roku biskup krakowski Iwo Odrowąż konsekrował go pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Kościół ten był drewniany. W tym czasie plebanem w Sączowie był ks. Marcin. Kościół ten spalił się w 1450 roku. Na tym samym miejscu powstał w Kościół murowany z białego kamienia w stylu gotyckim, który dotrwał do połowy XIX stulecia. W 1504 roku Jan Konarski – biskup krakowski potwierdził erekcję Kościoła. W 1850 roku Kościół doszedł do ruiny. Stan techniczny budowli zagrażał bezpieczeństwu wiernych i został on zamknięty. Nabożeństwa zostały przeniesione do Kaplicy w Ożarowicach. W tym czasie stary Kościół był remontowany. Remont trwał od 1850 do 1854 roku. Główne wejście znajdowało się od strony południowo – zachodniej. Do Kościoła wchodziło się przez kruchtę. Od strony południowo – wschodniej domurowano babiniec. Przed frontem Kościoła została wybudowana dzwonnica. W głównym ołtarzu znajdował się obraz Matki Boskiej Bolesnej zasuwany obrazem św. Jakuba. Po bokach stały figury św. Piotra i św. Pawła. W Kościele znajdowały się dwa ołtarze boczne: ołtarz św. Anny z figurami św. Barbary i św. Katarzyny. Oraz ołtarz św. Antoniego z figurami św. Franciszka i św. Antoniego. Z upływem czasu Kościół doznał poważnych zniszczeń. Był też stanowczo za mały na potrzeby rozrastającej się parafii. Wówczas do parafii św. Jakuba w Sączowie jako nowy pleban przybył ks. kan. Rajmund Biernawski. Były to czasy zaboru rosyjskiego, w których budowa świątyni była aktem niezwykłej odwagi i heroizmu. Jednak staraniem proboszcza i ofiarnością parafian rozebrano mury starego kościoła i na planie dawnego gotyckiego kościoła wybudowano nowy, większy kościół w stylu eklektyzmu. Budowa trwała w latach 1850-1872.

Kościół w Sączowie został wpisany w 1991 roku do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod poz. Nr 1441/91. Granice ochrony konserwatorskiej obejmują cały budynek wraz z najbliższym otoczeniem w ramach ogrodzenia.

 

źródło: http://www.parafiasaczow.pl/historia_kosciola_35.html

 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
kościół 1
kościół 2
Via Regia
Logs: Gevonden 76x Niet gevonden 2x Opmerking 3x Afbeelding 2x Alle logs Galerij