Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Jezierskich w Sobieniach Królewskich - OP8BMJ
Właściciel: jatar
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 94 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-08-2015
Data utworzenia: 28-08-2015
Data opublikowania: 28-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 29-08-2015
44x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
37 odwiedzających
28 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

Murowany, klasycystyczny pałac w Sobieniach Królewskich, mający też cechy neorenesansowe. Pierwotnie stał tu parterowy dwór murowany, od połowy XVIII w. należący do rodziny Jezierskich

Najwybitniejszą postacią rodu Jezierskich był Jacek Jezierski (1722-1805), skarbnik, a potem miecznik i od 1775r. kasztelan łukowski. Od 1758r. poseł na sejm. Brał czynny udział w pracach sejmu Czteroletniego. Domagał się reform ekonomicznych i zapewnienia miastom rozwoju gospodarczego bez dawania mieszczanom praw politycznych. Zgromadził wielką fortunę. Był pionierem przemysłu metalurgicznego, handlowcem, chciał produkować na wielką skalę pończochy. Zmarł w Pałacu w Otwocku Wielkim.

Obecny kształt pałacu, z ok. poł. XIXw. powstał po odziedziczeniu majątku przez Franciszka Stanisława Ignacego Jezierskiego. Ostatnimi właścicielami byli Władysław Jezierski i jego żona Zofia Maria z Potockich. W czasie okupacji w pałacu opiekowano się uciekinierami i rannymi, odbywały się tajne komplety. W 1942r. majątek przeszedł pod zarząd niemiecki. W 1944r. kilka miesięcy kwaterowały tu wojska radzieckie. W latach 50-tych zamierzano urządzić tu rezydencję dla Bieruta. Od 1952r. mieściła się tu spółdzielnia „Cerata”, następnie w latach 90-tych zakład produkcyjno-usługowy Ledrox. Później przez kilka lat stał pusty ulegając zniszczeniu. Kilkanaście lat temu przeszedł w ręce prywatne. Został odremontowany. Obecnie mieści się w nim "Golf & Country Club" z czterogwiazdkowym hotelem. Wokół pałacu zachował się fragment parku krajobrazowego ze stawem o powierzchni 6 ha i okazami starodrzewu.

Posiadłość znajduje się w Sobieniach Szlacheckich. Nazwa Sobienie Królewskie jest używana zwyczajowo. Prawdopodobnie przyjęła się stąd, że w posiadłości przez pewien czas gościł król Stanisław August Poniatowski.

Na przeciwko pałacu znajduje się figura Chrystusa. Została ona sprofanowana przez bolszewików w 1920r. W pobliżu tej figury (ok. 5m) umieszczona jest skrzynka. Jest to mikrus - chciałem wykorzystać naturalną kryjówkę, jaką tam znalazłem. Stąd w środku tylko logbook i ołówek.

Prosiłbym o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu. Niby miejsce niezbyt uczęszczane, ale znajduje się w pobliżu drogi i jest się widocznym z bardzo daleka.

Obrazki/zdjęcia
pałac
blisko
Wpisy do logu: znaleziona 44x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy