Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
KRASNOBRÓD - rynek - OP8BHZ
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 257 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 24-08-2015
Data utworzenia: 24-08-2015
Data opublikowania: 24-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 18-12-2019
38x znaleziona
6x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 0 obserwatorów
64 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Najstarsze dzieje Krasnobrodu związane są z Podzamkiem. Tak nazwany został teren wokół siedziby właścicieli Krasnobrodu. Pałac wraz ze wszystkimi dobrami dworskimi wielokrotnie zmieniał właścicieli.

W XVI w. Byli nimi Leszczyńscy, w pierwszej połowie XVI w. Lipscy, od 1647 r. Zamojscy, po 1671r. Tarnowscy, następnie od 1681r. Mycewscy i Notiz-Jackowscy i wreszcie od 1880r. Fudakowscy.

Pierwsze pisane wzmianki o Krasnobrodzie pochodzą z 1595 r., kiedy to Krasnobród wspomniany został na synodzie kalwinów.

W II połowie XVI w. Lub na początku XVII w. Za staraniem rodziny Leszczyńskich , od Zygmunta III Wazy otrzymał Krasnobród prawa miejski , a wraz z nimi przywilej 6 jarmarków w roku i tygodniowych targów. Tradycja targów /odbywają się one we wtorki/ przetrwała do dnia dzisiejszego. Prawo urządzania tych targów potwierdzone zostało przywilejem króla Augusta II 9.01.1702r. W 1763 r. Król August III potwierdził, a raczej na nowo nadał Krasnobrodowi prawa , ustanowił 6 rocznych jarmarków i cotygodniowe targi.

Miasto posiadało rynek zabudowany w czworobok. Na rynku znajdował się ratusz z siedzibą magistratu. W Krasnobrodzie były 4 ulice: Hutecka , Ciotuszańska , Józefowska , i Klasztorna / ta ostatnia powstała znacznie później /. Z instytucji użyteczności publicznej istniał szpital drewniany dla służby folwarcznej i szpital powszechny. Ten ostatni był raczej przytułkiem w którym znajdowało schronienie „kilku ubogich”. Obok tego było oddzielne schronienie dla kobiet tzw. „ogród dla dewotek”

W II połowie XVI w. Aż do lat 70 XVII w. Krasnobród był silnym ośrodkiem kalwinizmu. 25 IX 1638 r. Obradował w Krasnobrodzie synod kalwinów małopolskich. We wrześniu 1642 r. Obradował tu synod prowincjonalny kalwinów . Zasługa kalwinów był rozwój oświaty w Krasnobrodzie . Była tu tzw. „ szkoła duża” i „szkoła mała”. W 1648 r. Do Krasnobrodu przeniesiona została szkoła dystryktu lubelskiego i chełmskiego.

 Krasnobród, to miejscowość związana z Janem III Sobieskim -   Marysieńka Sobieska funduje kościół nawiedzenia NMP i klasztor budowany w latach 1690-1699, kaplica Świętego Rocha z Montpelier – podczas panującej zarazy dżumy Marysieńka Sobieska ufundowała nad źródełkami kaplicę z obrazem Św. Rocha patrona ludzi chorych na choroby zakaźne. Ołtarz soborowy – może pochodzić z kaplicy Jana III Sobieskiego. 10 sierpnia 1672 r. Sobieski wydaje uniwersał, wzywający szlachtę do obrony przed Turkami. 5 października 1672 r. Sobieski rozbija czambuł Tatarski pod Krasnobrodem.

Kesz – mikrus – na środku Rynku.

Powodzenia.

Zarys historyczny opracował Józef Zdybel Przy pisaniu w/w tekstu korzystałem ze strony internetowej sporządzonej przez Wojciecha Zdybel , a także ze strony o krasnobrodzkim Uzdrowisku.  

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1