Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ruiny zamku w Broku - OP8AYM
Właściciel: vilkolak
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 98 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-08-2015
Data utworzenia: 28-07-2015
Data opublikowania: 22-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 24-10-2017
64x znaleziona
1x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 5 obserwatorów
143 odwiedzających
43 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
12 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aki., ARIUH, Błękitna Team, Elvis7, Gacekk, Greg30, lukmarq, MarMyt, Psikiszek, Robcon, unieski, Zyfika
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Skrzynka niebezpieczna  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Historia Broku sięga czasów wczesnego średniowiecza. W X i XI stuleciu rzeką Bug i Prypeć wiódł jeden z głównych szlaków handlowych łączących ówczesną Polskę z Rusią Kijowską. W dokumencie z 1203 r. wydanym przez księcia Konrada Mazowieckiego, wymieniono Brok jako gród obronny z kościołem i 18 wsiami należącymi do biskupów płockich. W tym czasie w Broku istniała komora celna, a sama osada prężnie się rozwijała. W 1501 r. biskup płocki Wincenty Przerębski nadał Brokowi prawa miejskie oraz przywilej targowy. Największy rozkwit osiągnął Brok w XVI w. będąc jednym z większych miast Mazowsza i portem zbożowym na Bugu.

W 1607 r. biskup płocki Henryk Firlej przy ujściu Turki do Bugu rozpoczął budowę pałacu majacego cechy obronne. Obiekt, wzorowany był na zamkach warszawskich, Królewskim i Ujazdowskim. Pełnił on rolę letniej rezydencji dla dostojników kościelnych. W czasie „potopu” zamek i miasto zostały zniszczone. Odbudowany pozostawał w rękach Kościoła do czasów rozbiorów. Po włączeniu tych ziem do Rosji władze carskie skonfiskowały majątek bisupów. Opuszczony pałac strawił pożar i niezamieszkały szybko popadł w ruinę. Na początku XX istniejące jeszcze mury, służyły okolicznym mieszkańcom jako miejsce pozyskiwania darmowego materiału budowlanego. Te działania doprowadziły do zupełnej rozbiórki pałacu.
Brok
   Obecnie przy drodze do Małkini można zobaczyć ukryte wśród drzew mury dawnej wieży. Jest to jedyna prócz fundamentów pozostałość renesansowo-barokowego letniego pałacu biskupów płockich.

Źródło: www.zamkiobronne.pl

 

KESZ: Miejsce ukrycia takie jakie lubię najbardziej, czyli wymagające odrobiny wysiłku fizycznego i umiarkowanie niebezpieczne:)W zasadzie są dwa miejsca gdzie dosyć komfortowo można się kawałek wdrapać. Ja wybrałem to łatwiejsze i tam też szukaj kesza. Dla pierwszych trzech znalazców certyfikaty.

UWAGA!! SKRZYNKA NIEBEZPIECZNA

MOŻNA SPAŚĆ Z DUŻEJ WYSOKOŚCI

PODEJMUJESZ NA WŁASNE RYZYKO!!

 

ZANIM ZALOGUJESZ DNFa

(dotyczy wszystkich założonych przeze mnie skrzynek)

Jeśli masz problem ze znalezieniem to śmiało możesz się ze mną skontaktować pisząc do mnie maila - często jestem w stanie odpisać w kilka minut. Ewentualnie na stronie mojego profilu znajdziesz też do mnie nr tel - zadzwoń, pomogę. Jeśli jesteś natomiast pewien, że skrzynki nie ma na miejscu, przepadła, zniszczona itp to gorąca prośba ode mnie: reaktywuj ją proszę!! Skrzynka należy do ścieżki i warto żeby skrzynki w niej zawarte były non stop aktywne. Co do samej reaktywacji to wskazane jest aby reaktywować w tym samym miejscu, jeśli w innym to proszę o wcześniejszą konsultację. Pojemnik nie musi być tego samego rozmiaru, jako logbook wystarczy nawet kawałek papieru w strunówce. Aha, i bez żadnego zakopywania w ziemi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!! :)

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
SPOILER - Leo, vilkolak oraz kesz :)
kesz na starcie