Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Ruiny zamku w Broku - OP8AYM
Owner: vilkolak
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 98 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-08-2015
Date created: 28-07-2015
Date published: 22-08-2015
Last modification: 01-08-2023
67x Found
3x Not found
1 notes
watchers 6 watchers
162 visitors
45 x rated
Rated as: Excellent
13 x recommended
This cache is recommended by: Aki., ARIUH, Błękitna Team, Elvis7, Gacekk, Greg30, lukmarq, Małgosia K, MarMyt, Psikiszek, Robcon, unieski, Zyfika
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  One-minute cache  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia Broku sięga czasów wczesnego średniowiecza. W X i XI stuleciu rzeką Bug i Prypeć wiódł jeden z głównych szlaków handlowych łączących ówczesną Polskę z Rusią Kijowską. W dokumencie z 1203 r. wydanym przez księcia Konrada Mazowieckiego, wymieniono Brok jako gród obronny z kościołem i 18 wsiami należącymi do biskupów płockich. W tym czasie w Broku istniała komora celna, a sama osada prężnie się rozwijała. W 1501 r. biskup płocki Wincenty Przerębski nadał Brokowi prawa miejskie oraz przywilej targowy. Największy rozkwit osiągnął Brok w XVI w. będąc jednym z większych miast Mazowsza i portem zbożowym na Bugu.

W 1607 r. biskup płocki Henryk Firlej przy ujściu Turki do Bugu rozpoczął budowę pałacu majacego cechy obronne. Obiekt, wzorowany był na zamkach warszawskich, Królewskim i Ujazdowskim. Pełnił on rolę letniej rezydencji dla dostojników kościelnych. W czasie „potopu” zamek i miasto zostały zniszczone. Odbudowany pozostawał w rękach Kościoła do czasów rozbiorów. Po włączeniu tych ziem do Rosji władze carskie skonfiskowały majątek bisupów. Opuszczony pałac strawił pożar i niezamieszkały szybko popadł w ruinę. Na początku XX istniejące jeszcze mury, służyły okolicznym mieszkańcom jako miejsce pozyskiwania darmowego materiału budowlanego. Te działania doprowadziły do zupełnej rozbiórki pałacu.
Brok
   Obecnie przy drodze do Małkini można zobaczyć ukryte wśród drzew mury dawnej wieży. Jest to jedyna prócz fundamentów pozostałość renesansowo-barokowego letniego pałacu biskupów płockich.

Źródło: www.zamkiobronne.pl

 

KESZ: Miejsce ukrycia takie jakie lubię najbardziej, czyli wymagające odrobiny wysiłku fizycznego i umiarkowanie niebezpieczne:)W zasadzie są dwa miejsca gdzie dosyć komfortowo można się kawałek wdrapać. Ja wybrałem to łatwiejsze i tam też szukaj kesza. Dla pierwszych trzech znalazców certyfikaty.

Edit 1.08.2023: Reaktywacja w nowym miejscu, spoiler 07.2023 wyjaśnia wszystko (wielkie dzięki Małgosia K za reaktywację!)

 

UWAGA!! SKRZYNKA NIEBEZPIECZNA

MOŻNA SPAŚĆ Z DUŻEJ WYSOKOŚCI

PODEJMUJESZ NA WŁASNE RYZYKO!!

 

ZANIM ZALOGUJESZ DNFa

(dotyczy wszystkich założonych przeze mnie skrzynek)

Jeśli masz problem ze znalezieniem to śmiało możesz się ze mną skontaktować pisząc do mnie maila - często jestem w stanie odpisać w kilka minut. Ewentualnie na stronie mojego profilu znajdziesz też do mnie nr tel - zadzwoń, pomogę. Jeśli jesteś natomiast pewien, że skrzynki nie ma na miejscu, przepadła, zniszczona itp to gorąca prośba ode mnie: reaktywuj ją proszę!! Skrzynka należy do ścieżki i warto żeby skrzynki w niej zawarte były non stop aktywne. Co do samej reaktywacji to wskazane jest aby reaktywować w tym samym miejscu, jeśli w innym to proszę o wcześniejszą konsultację. Pojemnik nie musi być tego samego rozmiaru, jako logbook wystarczy nawet kawałek papieru w strunówce. Aha, i bez żadnego zakopywania w ziemi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!! :)

Rules of reactivation Reaktywacja jest możliwa, o ile istnieje pewność, że skrzynka zaginęła
Read more about reactivation of geocaches here
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
SPOILER - Leo, vilkolak oraz kesz :)
kesz na starcie
Spoiler 07.2023