Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
DAG - Mölke-Werke - OP8ANL
Owner: r00t7
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 509 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 15-07-2015
Date created: 15-07-2015
Date published: 15-07-2015
Last modification: 18-08-2016
38x Found
0x Not found
1 notes
watchers 5 watchers
158 visitors
25 x rated
Rated as: Good
4 x recommended
This cache is recommended by: Meksha, rudymaniek, slawekragnar, tuchlin
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

KESZ:

edit 18/08/2016 obecnie skrzynka reaktywowana przez ekipe zdobywajaca. Pojemnik mozna by rzec z recyklingu. :) 

 Skrzynka ukryta w jednym z ciągu budynków, w których produkowano materiały wybuchowe. Podłogę w tych halach wyłożono materiałem bitumicznym, chroniącym przed powstawaniem przypadkowych iskier, podczas produkcji materiałów wybuchowych..Współrzędne wskazują wejście.

MIEJSCE:

Kompleks Miłków - Ludwikowice Kłodzkie

W jego skład wchodziła fabryka amunicji Mölke-Werke oraz fabryka prochu Dynamit AG zlokalizowane w rozległych podziemiach nieczynnej kopalni węgla kamiennego Wenceslaus oraz w wydrążonej przez więźniów części podziemnej we wnętrzu góry Włodyka. Jaki związek miały te fabryki z AL Riese? Ano taki, że unterkommando Ludwiksdorf było pod obozem KL Wustegiersdorf, czyli de facto podlegało AL Riese, po drugie znaczna część produkcji materiałów wybuchowych z Dynamit AG wędrowała prosto na "wielką budowę". To właśnie z podziemi Włodyki pochodził Donarit, materiał wybuchowy, którym drążono tunele "Olbrzyma". Po trzecie na terenie właśnie tej fabryki istniała elektrownia i to właśnie ta elektrownia zaopatrywała w energię elektryczną "Olbrzyma". Po czwarte rozbudowa podziemnej części kierowała się w stronę Sokolca, który prawdopodobnie miał stanowić podziemne zaplecze magazynowe dla obydwu fabryk.Kopalnia węgla kamiennego Wenceslaus, w której zlokalizowano obydwie fabryki została zamknięta w latach 30 z powodu częstych wyrzutów metanu (w jednej z katastrof zginęło 151 górników).

Prawdopodobnie pod koniec 1943 roku rozpoczęto adaptowanie obiektów dla potrzeb przemysłu zbrojeniowego. Na powierzchni wybudowano liczne schrony bunkry i magazyny maskowane na stropach ziemią i małymi drzewkami. Do wszystkich tych obiektów doprowadzono sieć żelbetowych dróg a cały teren był chroniony przez liczne stanowiska artylerii przeciwlotniczej. Nie wiadomo jednak kiedy zaczęto drążyć podziemną część kompleksu, wiadomo natomiast, że podziemia istnieją. Zeznania więźniów pracujących na tym terenie mówią o rozległych podziemiach w górze Włodyka. Do dziś nie udało się trafić na ślad wejść do podziemnego kompleksu a wszelkie prace nad ich odkopaniem są niebezpieczne ze względu na niezliczone ilości amunicji różnego kalibru walające się po tym tereni. Wrażenie robi fakt iż okoliczne jednostki straży pożarnej mają zakaz interwencji w tym lesie podczas pożarów! 

Podczas powodzi 1997 roku - na terenie DAG odkryto ogromne ilości pocisków rakiet itp - woda odkryła podziemne skrytki. Broń leżała idealnie zakonserwowana i gotowa do użycia po uzbrojeniu.

 

źródło: http://www.gorysowie.pl/

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
budynki
niedaleko
wejscie - tedy do kesza
wnetrze
gdzieś tam