Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Rezerwat Śliże - OP8AD4
Rezerwat Śliże - tam gdzie przyroda i historia sąsiadują ze sobą...
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 111 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Kan gezocht worden
Tijd: 0:30 h    Lengte: 0.60 km
Geplaatst op: 27-07-2015
Gemaakt op: 30-06-2015
Gepubliceerd op: 27-07-2015
Laatste verandering: 15-05-2016
30x Gevonden
4x Niet gevonden
4 Opmerkingen
watchers 2 Volgers
36 x Bekeken
17 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
1 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Elvis7
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Rezerwat Ślize - rezerwat torfowiskowy, powołany w 1981 r. Przedmiotem ochrony są dwa zanikające jeziora dystroficzne, będące przykładem wtórnego tworzenia się torfowiska wysokiego.

Zachowanie w naturalnym kształcie tych jeziorek jest podstawowym celem ochronnym tego rezerwatu. Wody jeziorek otoczone są pasem torfowiska z wyraźną sukcesją brzozy. W rezerwacie wyróżniono wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych, rosną tam: grzybienie białe, rosiczka okrągłolistna, grzybieńczyk wodny, widłak jałowcowaty, kalina koralowa, konwalia majowa, bagno zwyczajne i brzoza czarna. Na terenie rezerwatu występuje piżmak, gniazduje łabędź niemy, dzikie kaczki. Zagrożeniem dla przyrody rezerwatu jest nielegalne wędkowanie.

W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się kirkut - dawny cmentarz żydowski. Jadąc od Jadowa po lewej stronie drogi nr 636 znajduje się czarny znak, stylizowany na macewę, kierujący na cmentarz.  Idąc w  kierunku wskazanym przez znak dochodzi się do symbolicznego grobu  96-letniej żydowskiej emigrantki.  Kawałek dalej, znajdują się  pozostałości cmentarza żydowskiego, gdzie pochowano Żydów zamordowani przez Niemców podczas likwidacji getta w 1942 r. Na pozostałościach macew widać hebrajskie litery i zgodnie z żydowskim zwyczajem kamienie - położone na znak szacunku dla zmarłych. Więcej informacji na temat historii Żydów w Jadowie tutaj.  Zgodnie z informacjami dotyczącymi gminy Jadów (http://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl/gmina-jadow/) nieopodal cmentarza Żydowskiego są pozostałości cmentarza... osadników szkockich. Jest to unikat w skali kraju. Granice oraz struktura przestrzenna założenia zostały całkowicie zatarte. Zachowało się tylko kilka nagrobków min. nagrobek Waltera Govenlocka wykonany z potężnego granitowego głazu narzutowego z tablicą  stylizowaną na zwój pergaminu. Na tablicy widnieje napis :

„Ś.P.
WALTER GOVENLOCK
PRZEŻYWSZY LAT 86
U WSZYSTKICH SZANOWANY
ZMARŁ D. 27 MAJA 1881 R
PORUCZAJĄC SWĄ DUSZE BOGU”

Innym dobrze zachowanym nagrobkiem jest mogiła Katarzyny z Carviów Hay.

Cały cmentarz porośnięty jest przez sosny i robinie akacjowe oraz krzewy lilaków (tzw. bzy) i dzikiej róży.

Szlaki rowerowe (i inne) w okolicy, a także informacje o atrakcjach turystycznych Powiatu Wołomińskiego można znaleźć na stronie: http://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl

Skrzynka po REAKTYWACJI została umieszczona nieco dalej od rezerwatu i od wskazanego miejsca parkingowego, ale przy zielonym szklaku rowerowym, którym można dojechać do obu tych miejsc. Przy drodze leśnej prowadzącej wzdłuż granicy rezerwatu (gdzie zachęcamy do podziwiania przyrody) w okresie letnim można znaleźć sporo jagód (o ile nie są już wyzbierane) - ALE ZBIERAMY TYLKO TAM GDZIE NIE MA REZERWATU (CZYLI MIĘDZY MIEJSCEM POSTOJOWYM A WSPOMNIANĄ DROGĄ). Przy tej drodze wprawne oko zauważy  (ok 10 m. szlabanu) pozostałości mocowań. Jest to niestety efekt wandalizmu i kradzieży. W tym miejscu stało kilka bardzo ciekawych tablic edukacyjnych wykonanych przez Starostwo w Wołominie, ale niestety zostały ukradzione - zostały tablice tylko przy pobliskich wiatach. Cóż, wracając do skrzynki. Kesz jest ukryty przy granicy zagajnika i pola. Jest to dość spokojne miejsce na odpoczynek. Skrzynka umieszczona nisko, ale nie potrzeba kopać - wystarczy umiejętnie i delikatnie rozgarnąć maskowanie. Prosimy o dobre ukrywanie i zabezpieczanie - mamy nadzieję, że to pozwoli skrzynce przetrwać nieco dłużej. Więcej szczegółów w informacji kodowanej i na spojlerze.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl) w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

Extra waypoints
Symbool Soort Coördinaten Beschrijving
Parkeerplaats --- Parking, wiaty turystyczne oraz tablice edukacyjno-przyrodnicze. Dobre miejsce postojowe także jeśli się chce poszukać cmentarza żydowskiego i szkockiego. Po REAKTYWACJI nieco dalej od skrzynki, ale można dojść spacerem do kesza.
Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Prawie jak spoiler, ale niech będzie widoczny
Tu delikatnie szukamy
Logs: Gevonden 30x Niet gevonden 4x Opmerking 4x Afbeelding 1x Alle logs Galerij