Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Rezerwat Śliże - OP8AD4
Rezerwat Śliże - tam gdzie przyroda i historia sąsiadują ze sobą...
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 111 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 0.60 km
Date hidden: 27-07-2015
Date created: 30-06-2015
Date published: 27-07-2015
Last modification: 15-05-2016
30x Found
4x Not found
4 notes
watchers 2 watchers
36 visitors
17 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: Elvis7
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rezerwat Ślize - rezerwat torfowiskowy, powołany w 1981 r. Przedmiotem ochrony są dwa zanikające jeziora dystroficzne, będące przykładem wtórnego tworzenia się torfowiska wysokiego.

Zachowanie w naturalnym kształcie tych jeziorek jest podstawowym celem ochronnym tego rezerwatu. Wody jeziorek otoczone są pasem torfowiska z wyraźną sukcesją brzozy. W rezerwacie wyróżniono wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych, rosną tam: grzybienie białe, rosiczka okrągłolistna, grzybieńczyk wodny, widłak jałowcowaty, kalina koralowa, konwalia majowa, bagno zwyczajne i brzoza czarna. Na terenie rezerwatu występuje piżmak, gniazduje łabędź niemy, dzikie kaczki. Zagrożeniem dla przyrody rezerwatu jest nielegalne wędkowanie.

W sąsiedztwie rezerwatu znajduje się kirkut - dawny cmentarz żydowski. Jadąc od Jadowa po lewej stronie drogi nr 636 znajduje się czarny znak, stylizowany na macewę, kierujący na cmentarz.  Idąc w  kierunku wskazanym przez znak dochodzi się do symbolicznego grobu  96-letniej żydowskiej emigrantki.  Kawałek dalej, znajdują się  pozostałości cmentarza żydowskiego, gdzie pochowano Żydów zamordowani przez Niemców podczas likwidacji getta w 1942 r. Na pozostałościach macew widać hebrajskie litery i zgodnie z żydowskim zwyczajem kamienie - położone na znak szacunku dla zmarłych. Więcej informacji na temat historii Żydów w Jadowie tutaj.  Zgodnie z informacjami dotyczącymi gminy Jadów (http://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl/gmina-jadow/) nieopodal cmentarza Żydowskiego są pozostałości cmentarza... osadników szkockich. Jest to unikat w skali kraju. Granice oraz struktura przestrzenna założenia zostały całkowicie zatarte. Zachowało się tylko kilka nagrobków min. nagrobek Waltera Govenlocka wykonany z potężnego granitowego głazu narzutowego z tablicą  stylizowaną na zwój pergaminu. Na tablicy widnieje napis :

„Ś.P.
WALTER GOVENLOCK
PRZEŻYWSZY LAT 86
U WSZYSTKICH SZANOWANY
ZMARŁ D. 27 MAJA 1881 R
PORUCZAJĄC SWĄ DUSZE BOGU”

Innym dobrze zachowanym nagrobkiem jest mogiła Katarzyny z Carviów Hay.

Cały cmentarz porośnięty jest przez sosny i robinie akacjowe oraz krzewy lilaków (tzw. bzy) i dzikiej róży.

Szlaki rowerowe (i inne) w okolicy, a także informacje o atrakcjach turystycznych Powiatu Wołomińskiego można znaleźć na stronie: http://www.wyprawaznaturaikultura.com.pl

Skrzynka po REAKTYWACJI została umieszczona nieco dalej od rezerwatu i od wskazanego miejsca parkingowego, ale przy zielonym szklaku rowerowym, którym można dojechać do obu tych miejsc. Przy drodze leśnej prowadzącej wzdłuż granicy rezerwatu (gdzie zachęcamy do podziwiania przyrody) w okresie letnim można znaleźć sporo jagód (o ile nie są już wyzbierane) - ALE ZBIERAMY TYLKO TAM GDZIE NIE MA REZERWATU (CZYLI MIĘDZY MIEJSCEM POSTOJOWYM A WSPOMNIANĄ DROGĄ). Przy tej drodze wprawne oko zauważy  (ok 10 m. szlabanu) pozostałości mocowań. Jest to niestety efekt wandalizmu i kradzieży. W tym miejscu stało kilka bardzo ciekawych tablic edukacyjnych wykonanych przez Starostwo w Wołominie, ale niestety zostały ukradzione - zostały tablice tylko przy pobliskich wiatach. Cóż, wracając do skrzynki. Kesz jest ukryty przy granicy zagajnika i pola. Jest to dość spokojne miejsce na odpoczynek. Skrzynka umieszczona nisko, ale nie potrzeba kopać - wystarczy umiejętnie i delikatnie rozgarnąć maskowanie. Prosimy o dobre ukrywanie i zabezpieczanie - mamy nadzieję, że to pozwoli skrzynce przetrwać nieco dłużej. Więcej szczegółów w informacji kodowanej i na spojlerze.

Jest to jedna z 15 skrzynek, zakładanych przez Starostwo Powiatowe w Wołominie (http://powiat-wolominski.pl) w ramach realizacji zadania pn. "ROWEROWI POSZUKIWACZE SKARBÓW – urządzenie infrastruktury terenowej, służącej edukacji przyrodniczej na terenach objętych ochroną przyrody w powiecie wołomińskim", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (http://www.wfosigw.pl).

WFOŚiGWW najbliższym czasie udostępnimy kolejne, schowane w ciekawych miejscach i bogato wyposażone na starcie skrzynki.

ZAPRASZAMY DO SZUKANIA I POZNAWANIA PRZYRODY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO!!!Powiat

Additional waypoints
Symbol Type Coordinates Description
Parking area --- Parking, wiaty turystyczne oraz tablice edukacyjno-przyrodnicze. Dobre miejsce postojowe także jeśli się chce poszukać cmentarza żydowskiego i szkockiego. Po REAKTYWACJI nieco dalej od skrzynki, ale można dojść spacerem do kesza.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Prawie jak spoiler, ale niech będzie widoczny
Tu delikatnie szukamy
Log entries: Found 30x Not found 4x Note 4x Picture 1x All entries Gallery