Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Młyny i stawy Potoku Oliwskiego - Młyn XIII-XIV - OP8A0Y
Właściciel: AldonaH
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 46 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 14-06-2015
Data utworzenia: 14-06-2015
Data opublikowania: 14-06-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-09-2018
220x znaleziona
2x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 1 obserwatorów
137 odwiedzających
169 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: blackcoffee, dcwp, efferus
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

OPIS MIEJSCA

 

Młyn XIII był największym zakładem produkcyjnym nad Potokiem Oliwskim nazywanym przed II wojną światową "Eisenhammer" lub "Hammerwerk" (młotownia - kuźnica). 
Posiadłość nazywano również "Mackenshof". W latach 1918-1945 kuźnica należała do Maxa Hansena wspominanego, jako „człowiek bogaty i dobry dla ludzi”. Hansen zatrudniał w tym czasie dwóch majstrów. Jednym z majstrów u Hansena był kowal August Stephan (1929-1945), który wraz z trzema pomocnikami zajmował lewobrzeżny warsztat, w którym pracował ciężki młot i wielkie nożyce (warsztat od strony dworu Ernsttal). August Stephan mieszkał wraz z rodziną w budynku z czerwonej cegły naprzeciw kuźnicy (aktualnie mieści się w nim kasa i sklepik muzeum). Stąd Marta córka Augusta Stephana chodziła wraz z rodzeństwem do ewangelickiej szkoły przy dzisiejszej ulicy Opacka 7. Od 1945 do 1948 kuźnica należała do różnych właścicieli między innymi do Tadeusza Bożka i następnie do Spółdzielni "Żeliwiak”, w której w latach 1945-1951 do czasu odejścia na emeryturę pracował wspomniany wcześniej August Stephan. Jego syn Horst pojął pod koniec lat 70-tych pracę w odbudowanej kuźnicy - Muzeum. 

W 1957 roku młotownię przejęło Muzeum Techniki w Warszawie. Rozpoczęto odbudowę obiektu. W latach: 1958-1960 opracowano koncepcję odbudowy zabytku i wstępną dokumentację, 1960-1963 odbudowano część obiektu, 1971-1974 wykonano pozostałą dokumentację wraz z projektem urządzenia terenu otaczającego kuźnicę, 1975-1978 odbudowano drugą część obiektu, 1976-1978 wykonano konserwację niektórych elementów wyposażenia technicznego.
W dniu 17 czerwca 1978 roku kuźnica oliwska została uroczyście otwarta dla zwiedzających, jako dział Muzeum Techniki.   

Młyn XIV stał niegdyś w pobliżu kuźnicy (młyna XIII) przy ujściu małego potoku do wielkiego stawu kuźniczego w okolicy drogi prowadzącej do Owczarni. W 1956 roku znajdował się tu jeszcze podłużny, osuszony stawek ze zniszczonym obetonowanym przepustem. Tu pracowała druga kuźnica, którą wymieniono po raz pierwszy w 1615 roku. Później w 1855 roku kuźnicę zamieniono na młyn zbożowy czynny jeszcze pod koniec XIX wieku.
Po II wojnie światowej teren ten wraz z nowoczesnym młynem elektryczny wybudowanym przed 1939 rokiem przez Maxa Hansena właściciela posiadłości Ernsttal przeszedł w ręce spółdzielni "Żeliwniak".
Aktualnie jakichkolwiek śladów młyna XIV brak.

Pomiędzy dawnymi młynami XIII i XIV stoi do dziś bardzo zaniedbany, piętrowy, z końca XVIII wieku, przebudowany Dwór Ernsttal (ul. Bytowska 1b). W 1956 roku na parterze znajdowały się rokokowe drzwi.
 
OPIS KESZA

Kesz to mały, szybki pojemniczek ukryty na szarym. 

 

 

Koordynaty wyznaczone przez mapę google.

 

Skrzynka należy do ścieżki Młyny i Stawy Potoku Oliwskiego. 

 

Informacje tutaj zawarte pochodzą ze strony www.dawnaoliwa.pl