Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
PROJEKT ODERSTELLUNG / 655 - OP89HC
Owner: Ćwir
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 58 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 23-05-2015
Date created: 24-05-2015
Date published: 24-05-2015
Last modification: 24-05-2015
8x Found
0x Not found
4 notes
watchers 4 watchers
81 visitors
8 x rated
Rated as: Excellent
6 x recommended
This cache is recommended by: [ocenzurowano_1], art_noise, Ciachol, MaciekBDG, night_time, ronja
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Torch needed  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Linia Środkowej Odry Oderstellung

Jest to zespół około 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego.

1. Wał Pomorski

2. MRU (Międzyrzecki Rejon Umocnień)

3. Pozycja Odry

Oprócz betonowych bunkrów wybudowano także schrony drewniano-ziemne, betonowe stanowiska karabinów maszynowych i umocnione stanowiska artylerii. Rejony mostów otoczono zasiekami z drutu kolczastego i założono pola minowe. Oprócz zasadniczej linii obrony powstały także fortyfikacje przedpola i umocnione przyczółki mostowe na prawym brzegu Odry, a także fortyfikacje tyłowe na Linii Bobru - tzw. "Rygiel Bobru". Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje odziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się. Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni. 23 stycznia 1945 odziały sowieckie przełamały linię fortyfikacji w rejonie Ścinawy, co pozwoliło na utworzenie przyczółka na lewym brzegu Odry, natomiast 29 stycznia 1945 odziały radzieckie utworzyły przyczółek w rejonie Cigacic, desant koło Cigacic został przejściowo odparty przez Niemców, jednakże i ten odcinek frontu został przełamany. 14 lutego na skutek sukcesów wojsk radzieckich w innych sektorach frontu zajęta została m.in. Nowa Sól i Zielona Góra. Do połowy lutego 1945 opór na większości odcinków Linii Środkowej Odry został przełamany, do 1 kwietnia (Głogów) i 6 maja (Wrocław) 1945 broniły się załogi okrążonych miast-twierdz.


 BUNKIER 655

O keszu: Mały pojemnik ukryty wewnątrz bunkra w jednym z otworów. W środku skromne, symboliczne certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców, sześć kolejnych certyfikatów znalezienia oraz ołówek.


Bunkier zalany. Niezbędne wodery.


Wejście jest częściowo zamurowane. W środku kopuła obserwacyjna odkopana, a drzwi w pomieszczeniu głównym zamurowane. Na zewnątrz widać wyraźne ślady odkopywania bunkra. W promieniu 60 metrów (na północ i na południe) znajdują się bunkry numer 654 i 653, ale pomimo szczerych chęci wejść do nich nie znalazłem, więc stwierdzam, że są całkowicie zakopane. W związku z tym kesz w głównym bunkrze 655 jest jakby połączeniem tych trzech bunkrów razem.

Pictures
Bunkier 655
Wykopki.
Wejście od strony Odry.
Log entries: Found 8x Not found 0x Note 4x Picture 4x All entries Gallery