Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
LEŚNE TROPY - Pokrzywa zwyczajna - OP8920
Urtica dioica
Właściciel: gokglowczyce
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 50 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 09-05-2015
Data utworzenia: 09-05-2015
Data opublikowania: 09-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2023
55x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
18 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawleczona została również na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach.

Pokrzywa jest użytkowana na wiele sposobów – jest rośliną lecznicza i kosmetyczną, jadalną i paszową, dostarcza także włókien, barwnika i jest użytkowana w ogrodnictwie.
Łodyga pojedyncza lub rzadko i słabo rozgałęziona, zwykle dorasta do 1 m, ale zdarzają się i 3 metrowe. Pokryta szczeciniastymi, wydzielniczymi włoskami parzącymi. Liście są z brzegu grubo piłkowane, koniec blaszki jest zaostrzony, zwykle długi. Liście również pokryte włoskami parzydełkowatymi. Poparzenia skóry pokrzywą łagodzi wcieranie w podrażnionego miejsca zgniecionymi liśćmi babki, szałwii, mięty lub szczawiu.

Pokrzywa zwyczajna ma długą tradycję zastosowań leczniczych. Jest stosowana przy leczeniu schorzeń skóry i pielęgnacji włosów. Suszone ziele palono jak papierosy przy astmie i kaszlu.
Pokrzywa była rośliną jadalną w wielu regionach. Jadana była w całej Polsce. Jadano młode pokrzywy (stare stają się włókniste i w starszych liściach powstają cystolity szkodliwe dla nerek). Stanowiła cenny składnik pokarmowy ze względu na dużą zawartość i zróżnicowanie soli mineralnych, witamin i białek. Sporządzano z niej zupy lub okrasę do ziemniaków. Pokrzywy mogą być spożywane analogicznie jak szpinak. Suszone liście używane są do sporządzania zimą rozgrzewających naparów.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA

Ukryta na kordach. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 55x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy