Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
LEŚNE TROPY - Pokrzywa zwyczajna - OP8920
Urtica dioica
Owner: gokglowczyce
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 50 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 09-05-2015
Date created: 09-05-2015
Date published: 09-05-2015
Last modification: 17-03-2023
55x Found
1x Not found
0 notes
watchers 1 watchers
18 visitors
44 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) – występuje w stanie dzikim w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej, a zawleczona została również na inne obszary i kontynenty. Rośnie w wilgotnych lasach i zaroślach.

Pokrzywa jest użytkowana na wiele sposobów – jest rośliną lecznicza i kosmetyczną, jadalną i paszową, dostarcza także włókien, barwnika i jest użytkowana w ogrodnictwie.
Łodyga pojedyncza lub rzadko i słabo rozgałęziona, zwykle dorasta do 1 m, ale zdarzają się i 3 metrowe. Pokryta szczeciniastymi, wydzielniczymi włoskami parzącymi. Liście są z brzegu grubo piłkowane, koniec blaszki jest zaostrzony, zwykle długi. Liście również pokryte włoskami parzydełkowatymi. Poparzenia skóry pokrzywą łagodzi wcieranie w podrażnionego miejsca zgniecionymi liśćmi babki, szałwii, mięty lub szczawiu.

Pokrzywa zwyczajna ma długą tradycję zastosowań leczniczych. Jest stosowana przy leczeniu schorzeń skóry i pielęgnacji włosów. Suszone ziele palono jak papierosy przy astmie i kaszlu.
Pokrzywa była rośliną jadalną w wielu regionach. Jadana była w całej Polsce. Jadano młode pokrzywy (stare stają się włókniste i w starszych liściach powstają cystolity szkodliwe dla nerek). Stanowiła cenny składnik pokarmowy ze względu na dużą zawartość i zróżnicowanie soli mineralnych, witamin i białek. Sporządzano z niej zupy lub okrasę do ziemniaków. Pokrzywy mogą być spożywane analogicznie jak szpinak. Suszone liście używane są do sporządzania zimą rozgrzewających naparów.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA

Ukryta na kordach. 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 55x Not found 1x Note 0x All entries