Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
LEŚNE TROPY - Kleszcz czy strzyżak sarni - OP891Q
Właściciel: gokglowczyce
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 68 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-05-2015
Data utworzenia: 09-05-2015
Data opublikowania: 09-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 11-03-2021
42x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
12 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde, częściowo okryte twardym pancerzem oraz pozbawione tego pancerza, oraz miękkie. Długość ciała wynosi od 1 do około 30 mm (większość nie przekracza 15 mm). Kleszcze wyposażone są w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymaniu się w skórze żywiciela. Gatunki z rodziny twardych ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując zwierzęta na łąkach i w lasach (bez jedzenia mogą żyć do 2 lat). Kleszcze mogą przenosić różne choroby: boreliozę, anaplazmozę, tularemię, gorączkę krwiotoczną.

Zasadniczo żaden z gatunków kleszczy nie jest pasożytem człowieka. Większość kleszczy z rodziny twardych żyje na polach lub w lasach, niektóre jak kleszcz psi są pasożytami zwierząt domowych. Nacinają ciało żywiciela i ssąc krew wprowadzają do ciała neurotoksyny, niekiedy prowadząc do paraliżu i śmierci.

Strzyżak sarni (Lipoptena cervi) – gatunek owada, muchówki - pospolicie występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, północnych Chinach i na Syberii. Pasożytuje na sarnach, jeleniach i łosiach, żywiąc się ich krwią. Po odnalezieniu żywiciela odrzuca skrzydła, a zapłodnione samice wydają na świat w futrze żywiciela larwę. Nie rozmnaża się na człowieku, jego ugryzienia są początkowo niezauważalne, lecz mogą być dotkliwe i wywoływać reakcję alergiczną. Powstająca u człowieka po ukąszeniu na skórze grudka może utrzymywać się przez dłuższy czas, przeważnie 2-3 tygodnie, czasem do jednego roku.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA

Tradycyjna skrzynka na kordach. K(l)esza szukaj na wysokości 1,5 metra na białej staruszce.

 

Obrazki/zdjęcia
Kleszcz
Strzyżak sarni
Wpisy do logu: znaleziona 42x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy