Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
LEŚNE TROPY - Kleszcz czy strzyżak sarni - OP891Q
Eigenaar: gokglowczyce
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 68 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 09-05-2015
Gemaakt op: 09-05-2015
Gepubliceerd op: 09-05-2015
Laatste verandering: 17-03-2023
42x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
19 x Bekeken
39 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kleszcze – pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Wyróżnia się rodziny kleszczy twarde, częściowo okryte twardym pancerzem oraz pozbawione tego pancerza, oraz miękkie. Długość ciała wynosi od 1 do około 30 mm (większość nie przekracza 15 mm). Kleszcze wyposażone są w ryjkowaty narząd gębowy przystosowany do ssania krwi i płynów tkankowych, zbrojny w liczne ząbki pomocne w utrzymaniu się w skórze żywiciela. Gatunki z rodziny twardych ssą krew trzy razy w życiu: w stadium larwalnym, w stadium nimfy i jako postać dorosła, atakując zwierzęta na łąkach i w lasach (bez jedzenia mogą żyć do 2 lat). Kleszcze mogą przenosić różne choroby: boreliozę, anaplazmozę, tularemię, gorączkę krwiotoczną.

Zasadniczo żaden z gatunków kleszczy nie jest pasożytem człowieka. Większość kleszczy z rodziny twardych żyje na polach lub w lasach, niektóre jak kleszcz psi są pasożytami zwierząt domowych. Nacinają ciało żywiciela i ssąc krew wprowadzają do ciała neurotoksyny, niekiedy prowadząc do paraliżu i śmierci.

Strzyżak sarni (Lipoptena cervi) – gatunek owada, muchówki - pospolicie występuje na obszarach o klimacie umiarkowanym w Europie, północnych Chinach i na Syberii. Pasożytuje na sarnach, jeleniach i łosiach, żywiąc się ich krwią. Po odnalezieniu żywiciela odrzuca skrzydła, a zapłodnione samice wydają na świat w futrze żywiciela larwę. Nie rozmnaża się na człowieku, jego ugryzienia są początkowo niezauważalne, lecz mogą być dotkliwe i wywoływać reakcję alergiczną. Powstająca u człowieka po ukąszeniu na skórze grudka może utrzymywać się przez dłuższy czas, przeważnie 2-3 tygodnie, czasem do jednego roku.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA

Tradycyjna skrzynka na kordach. K(l)esza szukaj na wysokości 1,5 metra na białej staruszce.

 

Afbeeldingen
Kleszcz
Strzyżak sarni
Logs: Gevonden 42x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs