Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
LEŚNE TROPY - Jaszczurka zwinka czy traszka zwyczajna? - OP8919
Właściciel: gokglowczyce
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 58 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-05-2015
Data utworzenia: 08-05-2015
Data opublikowania: 08-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 16-08-2021
46x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
13 odwiedzających
42 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jaszczurka zwinka i traszka zwyczajna chociaż podobne (z budowy ciała) są zupełnie różnymi gatunkami. Jak je odróżnić i gdzie szukać?

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) – występuje na terenie całej Polski, jest najczęściej występującym gadem na terenie Polski. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Ogon nieco dłuższy od tułowia, w sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika (z czasem odrasta do pierwotnej postaci). Samca można odróżnić od samicy po tym, że ma on zielonkawe podbrzusze, a samica szare lub kremowe. W okresie godowym czyli w maju, samce przyjmują intensywną zieloną barwę. Preferuje siedliska nizinne, najczęściej można ją spotkać w niskiej trawie, wygrzewającą się w słońcu. Jest bardzo ciepłolubna. W skład codziennej diety wchodzą pająki, owady, ślimaki. Jaszczurki hibernują zimą – zasypiają w październiku i budzą się w okolicach marca (w zależności od warunków atmosferycznych).

Traszka zwyczajna – (Lissotriton vulgaris) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiona jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic. Występuje w Europie i zachodniej Azji. Preferuje niziny i lasy, choć zapuszcza się też w góry. Większość część życia spędza na lądzie, rozród przebiega w wodzie. Zapłodnienie poprzedza taniec godowy samca, po nim następuje składanie jaj przez samicę, która zawija je w liście roślin wodnych. Wylęgają się z nich kijanki, które po metamorfozie wychodzą na ląd. Żywią się bezkręgowcami, ale też i innymi płazami. Na lądzie porusza się wolno – nie jest w stanie uciec przed drapieżnikami. Jedyną jej obroną są skórne gruczoły jadowe, wytwarzające wydzielinę o silnym, nieprzyjemnym zapachu stęchlizny i piekącym smaku. Na zimę zapada w sen zimowy.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA:

Normalnej wielkości kesz na kordach. Pozdrów strażnika skrzynki i wpisz się do logbooka

 

Obrazki/zdjęcia
Traszka zwyczajna
Jaszczurka zwinka
zepsuje ci całą zabawę...
Wpisy do logu: znaleziona 46x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy