Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
LEŚNE TROPY - Jaszczurka zwinka czy traszka zwyczajna? - OP8919
Eigenaar: gokglowczyce
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 58 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Normaal
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 08-05-2015
Gemaakt op: 08-05-2015
Gepubliceerd op: 08-05-2015
Laatste verandering: 17-03-2023
46x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
20 x Bekeken
42 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Jaszczurka zwinka i traszka zwyczajna chociaż podobne (z budowy ciała) są zupełnie różnymi gatunkami. Jak je odróżnić i gdzie szukać?

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) – występuje na terenie całej Polski, jest najczęściej występującym gadem na terenie Polski. Jej masywne ciało pokrywają ściśle do siebie przylegające łuski. Na głowie ma regularnie ułożone tarczki. Ogon nieco dłuższy od tułowia, w sytuacji zagrożenia zostaje odrzucony jako przynęta dla drapieżnika (z czasem odrasta do pierwotnej postaci). Samca można odróżnić od samicy po tym, że ma on zielonkawe podbrzusze, a samica szare lub kremowe. W okresie godowym czyli w maju, samce przyjmują intensywną zieloną barwę. Preferuje siedliska nizinne, najczęściej można ją spotkać w niskiej trawie, wygrzewającą się w słońcu. Jest bardzo ciepłolubna. W skład codziennej diety wchodzą pająki, owady, ślimaki. Jaszczurki hibernują zimą – zasypiają w październiku i budzą się w okolicach marca (w zależności od warunków atmosferycznych).

Traszka zwyczajna – (Lissotriton vulgaris) – gatunek płaza ogoniastego z rodziny salamandrowatych. Ubarwiona jest w odcieniach brązu z czarnymi plamkami, bardziej widocznymi u samców, które są większe od samic. Występuje w Europie i zachodniej Azji. Preferuje niziny i lasy, choć zapuszcza się też w góry. Większość część życia spędza na lądzie, rozród przebiega w wodzie. Zapłodnienie poprzedza taniec godowy samca, po nim następuje składanie jaj przez samicę, która zawija je w liście roślin wodnych. Wylęgają się z nich kijanki, które po metamorfozie wychodzą na ląd. Żywią się bezkręgowcami, ale też i innymi płazami. Na lądzie porusza się wolno – nie jest w stanie uciec przed drapieżnikami. Jedyną jej obroną są skórne gruczoły jadowe, wytwarzające wydzielinę o silnym, nieprzyjemnym zapachu stęchlizny i piekącym smaku. Na zimę zapada w sen zimowy.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA:

Normalnej wielkości kesz na kordach. Pozdrów strażnika skrzynki i wpisz się do logbooka

 

Afbeeldingen
Traszka zwyczajna
Jaszczurka zwinka
zepsuje ci całą zabawę...
Logs: Gevonden 46x Niet gevonden 0x Opmerking 0x Alle logs