Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Biłgoraj - cmentarz choleryczny - OP8901
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 191 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 07-05-2015
Data utworzenia: 07-05-2015
Data opublikowania: 07-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 15-09-2020
44x znaleziona
10x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 1 obserwatorów
101 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

W Biłgoraju, przy ul. Konopnickiej – obok sklepu wielopowierzchniowego, usytuowany jest cmentarz epidemiczny, w kształcie dużego płaskiego kopca. Na nim postawiono wysoki, drewniany krzyż. W 1915  roku, w czasie I wojny światowej ,w tym miejscu utworzono cmentarz epidemiczny dla zmarłych żołnierzy, mieszkańców Biłgoraja i okolic. Miejsce to wybrano ze względu na bliskie położenie cmentarza i od szpitala wojennego, który znajdował się na terenie opuszczonych koszar carskich, w którym umierali zarażeni na cholerę i tyfus mieszkańcy miasta i żołnierze. W zbiorowej mogile pochowanych jest kilkuset zmarłych.

Obok cmentarza położony jest kirkut. Nowy cmentarz żydowski w Biłgoraju powstał w pierwszej połowie XIX w. Położony jest na wzniesieniu, przy ul. M. Konopnickiej. W okresie międzywojennym cmentarz otoczony był kamiennym murem. Miał kształt nieregularnego sześcioboku. W tym czasie na terenie cmentarza znajdowało się około tysiąca macew oraz ohel. Pierwotnie powierzchnia cmentarza wynosiła 2,44 ha. W chwili obecnej kirkut ma kształt prostokąta. Otoczony jest metalowym ogrodzeniem z furtką. Podczas II wojny światowej na terenie cmentarza Niemcy przeprowadzali egzekucje. Na kirkucie pochowani są Żydzi  z getta w Tarnogrodzie. Znajdują się tu także 4 zbiorowe mogiły Żydów z Biłgoraja.  Po wojnie, w listopadzie 1948 r. do Biłgoraja przybyła komisja złożona z kilku Żydów z różnych miast w Polsce. Dokonała ekshumacji zwłok pochowanych w różnych miejscach na terenie miasta. Odnalezione szczątki zostały pogrzebane na cmentarzu. W późniejszych latach w południowo-wschodniej części cmentarza powstał zakład betoniarski. Obecnie na cmentarzu o powierzchni 0,3 ha zachowało się ok. 50 nagrobków (są to przeważnie macewy zmarłych z rodu Kohenów i ich żon). W większości są one powalone na ziemię. Nagrobki posiadają inskrypcje hebrajskie, barwne polichromie oraz bogate zdobienia. Zachowały się również macewy 3 biłgorajskich rabinów. W latach 1985-1986 cmentarz został uporządkowany przez rodzinę Lumerman i społeczeństwo Biłgoraja. Na kirkucie znajduje się pomnik poświęcony pamięci rodziny Luderman, rodziny Kantor oraz Żydów z Biłgoraja i okolic. Stanął on w pobliżu bezimiennej mogiły, gdzie spoczywają prochy 200 dziewcząt żydowskich zamordowanych 2.11.1942 roku. Pomnik wykonany jest z piaskowca, ma kształt dwóch stelli połączonych płytą z gwiazdą Dawida. Za pomnikiem widoczne jest półkoliste lapidarium. Większość macew pochodzi z XIX i XX w. W murze lapidarium widoczne są macewy z XVIII w., pochodzące ze starego cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. 5 listopada 2006 r. na cmentarzu pochowano zniszczono zwoje Tory. Zostały one odnalezione podczas remontu w jednym z domów w Biłgoraju. W 2003 r. przy tutejszym kościele odnaleziono fragmenty kilkudziesięciu macew, z których w czasie wojny Niemcy wybudowali chodnik. Zostały one wydobyte i przewiezione na teren cmentarza.

Skrzyneczka - pojemnik z magnesem.

Powodzenia

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2