Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Norblin, Bracia Buch i T.Werner - OP88Z4
czyli największa fabryka platerów w Warszawie
Owner: p_nowik
Please log in to see the coordinates.
Altitude: -4942 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 06-05-2015
Date created: 06-05-2015
Date published: 06-05-2015
Last modification: 21-08-2018
19x Found
3x Not found
8 notes
watchers 7 watchers
73 visitors
17 x rated
Rated as: Excellent
14 x recommended
This cache is recommended by: Azymut, Brym, Elvis7, Fotoimpresje, G0cha, joju, Majonez299, Pino, profesor50, stasiekm, Tataminiakus, Trojan, tty12, zueira
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Dangerous Cache  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Obszar dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 jest przestrzenią postindustrialną, wyjątkową nie tylko ze względu na przeszłość historyczną, ale również na miejsce w sercu mieszkańców Warszawy. Tradycja fabryki Norblina sięga 200 lat. W okresie świetności były one wizytówką polskiego przemysłu metalowego, co potwierdzają liczne krajowe i międzynarodowe nagrody. Do zakończenia II wojny światowej, podczas której zakłady zostały silnie zniszczone, produkowano tu słynne platery, później prefabrykaty metalowe. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1982 roku.

Teren przy ul. Żelaznej należał do spółki pod nazwą Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T. Werner". Przedsiębiorstwo zaliczane było do grupy sześciu największych w branży metalowej na terenie Królestwa Polskiego (obok firm „Lilpop, Rau i Loewenstein”, „K. Rudzki i S-ka”, „Warszawska Fabryka Machin”, „Scholtze, Repphan i S-ka”, „Towarzystwo B. Handke”).

Obecnie teren należy do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Patron Capital, który powołał spółkę ArtNoblin i planuje częściową rewitalizację obiektów. Póki co na terenie dawnych zakładów Norblina znajduje się Teatr Scena Prezentacje oraz BioBazar.

Kesz ukryty na terenie dawnych zakładów Norblina, z tego powodu będzie dostępy tylko w godzinach otwarcia BioBazaru (zwykle środy 10-18 i soboty 8-16, a w okresie wakacji również w piątki 16-21) lub przy okazji spektakli w Teatrze Scena Prezentacje. Poza tymi terminami można próbować negocjować wejście z ochroniarzem, choć nie wróżę sukcesu;)Będąc na terenie zakładów najlepiej pójść przez parking i skręcić w lewo pomiędzy budynkami. Należy pamiętać, że jest to teren poprzemysłowy, a budynki są w nie najlepszym stanie technicznym, stąd atrybut "skrzynka niebezpieczna".

 

Opis przygotowany na podstawie informacji ze strony http://artnorblin.pl/ Tam można też poczytać więcej o historii oraz przyszłości zakładu i terenu.

Pictures
z parkingu idziesz w tym kierunku...
kesza szukaj po lewej
Log entries: Found 19x Not found 3x Note 8x Picture 1x All entries Gallery