Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Nieśmiertelni #73 - Mszczonów - OP884K
bohaterowie Bitwy Mszczonowskiej
Owner: keram58
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 170 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Multicache
Size: Small
Status: Ready for Search
Time required: 1:00 h    Distance to travel: 2.00 km
Date hidden: 15-09-2015
Date created: 06-04-2015
Date published: 15-09-2015
Last modification: 16-02-2020
26x Found
1x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
117 visitors
24 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: bartekt1702, daroo88, Don Vito, hobbbysta, michael50, Psikiszek, qzca
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić.Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

11 września 1939 r. wycofujący się przed atakującymi Niemcami z przedpola Sieradza i linii Warty 31 Pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem ppłk Wincentego Wnuka, dokonał kontrataku na znajdujące się już w Mszczonowie oddziały Wehrmachtu. Starcie zakończyło się zwycięstwem Polaków i kompletnym rozbiciem oddziałów niemieckich. Zniszczono niemieckie czołgi i samochody, wozy z zaopatrzeniem. Po zwycięstwie pułk wycofał się z miasta.

Jeszcze tego samego dnia wrócili do miasta Niemcy i w odwecie je spalili (zniszczono około 80% zabudowy). Ponadto dokonali licznych egzekucji - m.in. rozstrzelali burmistrza Aleksandra Tańskiego, księdza proboszcza Józefa Wierzejskiego i lekarza Stanisława Zarachowicza. Zastrzelili też ks. Władysława Gołędowskiego, wikariusza parafii w Mszczonowie i kapelana miejscowego hufca ZHP w trakcie opatrywania rannego.

Oczywiście kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki a jedynie parking przed bramą cmentarza gdzie zaczyna się spacer po Mszczonowie w poszukiwaniu skrzynki finałowej.

Etap I

Na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (tzw. "Nowym") w Mszczonowie w wydzielonej kwaterze wojennej pochowanych zostało 38 żołnierzy Wojska Polskiego uczestników Bitwy Mszczonowskiej. Na przeciwko wejścia do kwatery żołnierskiej pochowany jest pewien Krzysio - rok jego śmierci to odpowiednio literki A, B, C i D.

Etap II

Na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (tzw. "Starym") w Mszczonowie w wydzielonej kwaterze wojennej pochowanych zostało 4 żołnierzy Wojska Polskiego poległych na przedpolach Mszczonowa. Po lewej stronie mogiły żołnierskiej w grobie spoczywa pewien Tadeusz zmarły tragicznie w 1990 r. - suma cyfr wieku zmarłego to literka E.                               

Etap III

Przy ulicy Grójeckiej odwiedzimy pomnik poświęcony ofiarom terroru hitlerowskiego z lat II wojny światowej. W jego korpus została wmurowana tablica pamiątkowa ku czci dwunastu żołnierzy Wojska Polskiego i osób cywilnych rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich w Mszczonowie we wrześniu 1939 r. Znajdź napis z tyłu pomnika a liczba liter to nasza literka F.

Etap IV

Znajdujemy się przed gmachem magistratu i odszukujemy tablicę pamiątkowa ku czci żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich - uczestników bitwy mszczonowskiej we wrześniu 1939 r. Nieco wyżej znajduje się inna tablica z której interesuje nas druga cyfra roku - jest to nasza cyferka G. Np: 1967 to G=9.

Etap V

W parku Saskim odnajdujemy Pomnik ku czci żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich - uczestników bitwy mszczonowskiej we wrześniu 1939 r.. Na przeciwko tego pomnika znajduje się inny pomnik a nas interesuje rok z tablicy umieszczonej na dole kamienia. Pierwsza z cyfr to nasza literka H.

Etap VI

Z parku udajemy się na teren kościoła gdzie najpierw odszukamy mogiłę w której jest pochowany burmistrz Mszczonowa Aleksander Tański. Na przeciwko mogiły na ścianie kościoła odszukamy tablicę wmurowaną w ścianę w miejscu rozstrzelania burmistrza i towarzyszy. Po lewej stronie kilka metrów dalej na ścianie kościoła znajduje się inna tabliczka napis z której stanowi hasło do logu internetowego dla naszej skrzynki.

Aby odnaleźć skrzynkę należny rozwiązać poniższe zadanie, które jest dość proste. Literki i przyporządkowane im cyferki spisaliście w odwiedzonych poszczególnych etapach.

N 51o (G+H)E.(B-D)G(F+H)

E 020(F-G)(D+A-F).F(C-G)(C+H-B)

Skrzynka nie jest zakopana. Miejsce niestety jak to w mieście ruchliwe. Dyskrecja i maskowanie wskazane. Powodzenia.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

Flag Counter

OpenChecker
The owner of this cache allows you to check if you have the correct solution to the puzzle (final cache coordinates). You can do this before you go cache hunting!
Statistics: Attempts: 16 times, Hits: 8 times.
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
1 Virtual point --- Na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (tzw. "Nowym") w Mszczonowie w wydzielonej kwaterze wojennej pochowanych zostało 38 żołnierzy Wojska Polskiego uczestników Bitwy Mszczonowskiej. Na przeciwko wejścia do kwatery żołnierskiej pochowany jest pewien Krzysio - rok jego śmierci to odpowiednio literki A, B, C i D.
2 Virtual point --- Na cmentarzu parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela (tzw. "Starym") w Mszczonowie w wydzielonej kwaterze wojennej pochowanych zostało 4 żołnierzy Wojska Polskiego poległych na przedpolach Mszczonowa. Po lewej stronie mogiły żołnierskiej w grobie spoczywa pewien Tadeusz zmarły tragicznie w 1990 r. - suma cyfr wieku zmarłego to literka E.
3 Virtual point --- Przy ulicy Grójeckiej odwiedzimy pomnik poświęcony ofiarom terroru hitlerowskiego z lat II wojny światowej. W jego korpus została wmurowana tablica pamiątkowa ku czci dwunastu żołnierzy Wojska Polskiego i osób cywilnych rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich w Mszczonowie we wrześniu 1939 r. Znajdź napis z tyłu pomnika a liczba liter to nasza literka F
4 Virtual point --- Znajdujemy się przed gmachem magistratu i odszukujemy tablicę pamiątkowa ku czci żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich - uczestników bitwy mszczonowskiej we wrześniu 1939 r. Nieco wyżej znajduje się inna tablica z której interesuje nas druga cyfra roku - jest to nasza cyferka G. Np: 1967 to G=9.
Etap V
5 Virtual point --- W parku Saskim odnajdujemy Pomnik ku czci żołnierzy 31 Pułku Strzelców Kaniowskich - uczestników bitwy mszczonowskiej we wrześniu 1939 r.. Na przeciwko tego pomnika znajduje się inny pomnik a nas interesuje rok z tablicy umieszczonej na dole kamienia. Pierwsza z cyfr to nasza literka H.
6 Virtual point --- Z parku udajemy się na teren kościoła gdzie najpierw odszukamy mogiłę w której jest pochowany burmistrz Mszczonowa Aleksander Tański. Na przeciwko mogiły na ścianie kościoła odszukamy tablicę wmurowaną w ścianę w miejscu rozstrzelania burmistrza i towarzyszy. Kilka metrów dalej po lewej stronie na ścianie kościoła znajduje się inna tabliczka napis z której stanowi hasło do logu internetowego dla naszej skrzynki.
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Etap I
Etap Ia
Etap II
Etap III
Etap IV
Etap V
Etap VI
Log entries: Found 26x Not found 1x Note 1x Picture 2x All entries Gallery