Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Nieśmiertelni #71 - Żyrardów - OP883H
obóz jeniecki
Właściciel: keram58
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 117 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Czas: 0:20 h    Długość trasy: 0.50 km
Data ukrycia: 15-09-2015
Data utworzenia: 05-04-2015
Data opublikowania: 15-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 16-02-2020
50x znaleziona
1x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 7 obserwatorów
121 odwiedzających
39 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O męstwie Bohaterów Bitwy nad Bzurą świadczą liczne cmentarze wojenne, pożółkłe dokumenty archiwalne i opowieści nielicznych już żyjących świadków tamtych tragicznych wydarzeń.

Kutrzeba

My odwiedziliśmy ponad 70 cmentarzy rozrzuconych na wielu rubieżach pola bitwy i do odwiedzenia części z nich pragniemy Was zaprosić.Wybraliśmy je tak aby zobrazować ogromny obszar pola bitwy.

Wkrótce po wkroczeniu do Żyrardowa Niemców, co miało miejsce 12 września 1939 r. zaczęli napływać polscy jeńcy wojenni. dla których Niemcy utworzyli obóz przejściowy. Za datę powstania obozu przyjmuje się 18 września 1939 r.

Obóz usytuowany był w trzech lokalizacjach na terenie miasta. Na terenie tzw. "tytoniówki" - obecnie teren ten przylega do hali RUUKKI, przetrzymywano około 400 oficerów sztabowych i liniowych. Obiekt ten było otoczony wysokim murem i dozorowany przez stanowiska karabinów maszynowych i kilka czołgów. Na terenie ogródka Jordanowskiego przy ulicy Mostowej w drewnianym budynku usytuowano obóz dla generałów. Przyjął on około 40 generałów i najwyższych ranga oficerów.

Na terenie ówczesnego stadionu miejskiego przy ulicy Idzikowskiego a dziś ulicy Bohaterów Warszawy znajdował się obóz dla podoficerów i szeregowych. Obiekt ten to był zwykły ogrodzony siatka plac bez budynków gdzie przetrzymywano na gołej ziemi nierzadko w błocie około 10 tysięcy żołnierzy. Warunki bytowe oraz słoty jesienne sprawiły, że choroby zbierały tu okrutne żniwo mimo pomocy niesionej zarówno przez mieszkańców Żyrardowa jak i PCK. Trzeba tu podkreślić ogromna pomoc mieszkańców zarówno w dożywianiu jeńców jak i pomoc w ucieczkach z obozu.

Tak własnie pod pozorem choroby przeniesiono z obozu przy Idzikowskiego do szpitala okrywającego się tu pośród żołnierzy pułkownika Stanisława Sosabowskiego skąd zbiegł.

Obóz zaczęto likwidować 18 października 1939 roku. Najpierw wywieziono generałów a następnie oficerów. Szeregowych żołnierzy po spisaniu personaliów generalnie rozpuszczano do domów.

Tuż przed likwidacją obozu oddzielono żołnierzy pochodzenia żydowskiego i wywieziono.

Skrzynka ukryta jest na obrzeżach pozostałości stadionu przy Zespole Szkół Zawodowych. Szukaj pod klonem między dwiema topolami. Nie jest zakopana a jedynie zamaskowana liśćmi. Pierwotnie miejsce ukrycia miało być inne ale prace budowlane na terenie szkoły zweryfikowały te plany.

Do zalogowania skrzynki w logu internetowym potrzebne będzie hasło. Znajdziecie je nieopodal tablicy pamiątkowej na terenie Zespołu Szkół Zawodowych. Szukaj przy wejściu do szkoły tablicy sponsora. Hasłem do logu jest ostatni wers na tablicy.

W skrzynce poza pamiątkowymi certyfikatami i gadżetami na wymianę umieszczono garść pamiątkowych coinów. Takie same coiny znajdują się w pozostałych skrzynkach tego cyklu. Dlatego prosimy znalazców aby zabierali tylko jeden coin niezależnie od ilości znalezionych skrzynek co pozwoli większej ilości koleżanek i kolegów pozyskanie tej pamiątki.

W niektórych skrzynkach na  okładce logbooka znajdują się litery i przyporządkowane im cyfry, które potrzebne będą do znalezienia skrzynek bonusowych i skrzynki finałowej dla tego cyklu.

To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.

 

Flag Counter

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
1 Punkt fizyczny --- Tablica pamiątkowa. Tu znajdziesz hasło do logu internetowego
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Tablica pamiątkowa
Kesz widzi