Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Przejście Graniczne w Ujściu #1 [Granica II RP] - OP86ZC
Owner: bodziu79
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 50 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Puzzle
Size: Regular
Status: Archived
Date hidden: 03-02-2015
Date created: 03-02-2015
Date published: 03-02-2015
Last modification: 08-10-2020
44x Found
3x Not found
1 notes
watchers 7 watchers
87 visitors
37 x rated
Rated as: Excellent
11 x recommended
This cache is recommended by: Fati, izunia77, Kipcior, Linux - SAW, MaciekBDG, Macwaj, miha, mstachul, mysteriis, notecki, tat11
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Bike  Take special equipment  One-minute cache  GeoHotel  Take something to write  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Historia Ujścia nierozerwalnie łączy się z historia Polski. Pierwsze wzmianki o Ujściu znajdują się w najstarszej kronice Galla Anonima. Możliwa do odtworzenia historia miasta zaczyna się od czasów króla Bolesława Chrobrego, który utworzył z istniejącego grodu twierdzę na granicy z wrogimi plemionami Pomorza. Ciężkie walki pod Ujściem stoczył z Pomorzanami Bolesław Krzywousty, stąd też podejmował liczne wyprawy przeciw pogańskim ludom Pomorza, by nawrócić je na chrześcijaństwo. Gościł w Ujściu również biskup Otton z Bambergu, podczas swej wyprawy do Gniezna.

Od 1225 roku przez ponad sto lat Ujście było kasztelanią. Kasztelan urzędował na odbudowanym ujskim Zamku, który stał na dzisiejszym Starym Rynku. Pierwszym znanym kasztelanem ujskim był Olbracht.

W drugiej połowie XIV wieku Ujście stało się przejściowo własnością niemieckiej rodziny Wedlów. Poza tym krótkim okresem Ujście z okolicznymi wsiami i folwarkami było własnością królewską. Ukoronowaniem dużego znaczenia Ujścia było nadanie mu 24 czerwca 1413 roku przez króla Władysława Jagiełłę praw magdeburskich. Prawa miejskie potwierdzane były w następnych wiekach: w 1576 r. przez króla Stefana Batorego, a w 1650 r. przez króla Jana Kazimierza.

W 1655 roku zwołano do Ujścia pospolite ruszenie szlachty wielkopolskiej, gdyż zbliżały się wojska szwedzkie. W wyniku zdrady wojewody poznańskiego K. Opalińskiego i wojewody kaliskiego K. Grudzińskiego, 15 tysięczna armia nie podjęła walki, oddając najeźdźcom Wielkopolskę.

W 1662 roku król Jan Kazimierz nadał miastu przywilej powołujący do życia Bractwo Kurkowe. W 1596 powstał Cech Piwowarów a Ujście w tym czasie słynęło z produkcji znakomitego piwa. Pożary niszczyły miasto w latach: 1637 (spłonął wówczas kościół zbudowany w 1510 r) , 1755 (spłonął kościół z 1641), w 1782 (spłonął dokument potwierdzający prawa miejskie), 1813 i 1834 .

Ujście w 1772 roku po pierwszym rozbiorze Polski zostało włączone do zaboru pruskiego. W granice odrodzonej Polski Ujście zostało włączone 19 stycznia 1920 roku dotyczyło to tylko części miasta leżącej na południe od Noteci i Gwdy.

Okres zaborów był dla Ujścia również okresem ważnych inwestycji gospodarczych. W 1809 r. niemiecki przemysłowiec Bei  Mansch założył hutę szkła, która do dzisiaj odgrywa ważną rolę w mieście. W latach 1891-1897 uregulowano bieg Noteci i zmeliorowano łąki. Około 1911 roku zbudowano linię kolejową Piła – Czarnków.

 W latach 1934-1936 Niemcy wybudowali kanał i port rzeczny po swojej stronie Ujścia.

Na przełomie XIX i XX wieku proboszczem ujskiej parafii został ks. Franciszek Renkawitz. Jego staraniem w latach 1893-1908 wybudowano Kalwarię Ujską, a w latach 1905-1906 kościół parafialny, który do dzisiaj jest najokazalszą budowlą w mieście.

II wojna światowa i okupacja hitlerowska, obok ogromnych nieszczęść ludzkich, doprowadziła w Ujściu do zburzenia stacji drogi krzyżowej na Kalwarii. 27 stycznia 1945 roku zakończyła się okupacja niemiecka, do miasta wkroczyły oddziały Armii Czerwonej.

W 1963 r. mieszkańcy uroczyście obchodzili 550-lecie miasta, a od 1993 roku corocznie w czerwcu na pamiątkę nadania praw miejskich, obchodzone są Dni Ujścia.

Od listopada 1996 r. Ujście należy do Kapituły Najstarszych Miast i Miejscowości w Polsce.

 

W miejscu w którym się teraz znajdujesz doskonale widać Niemiecki Urząd Celny i most,na którym znajdowało się niegdyś przejście graniczne.

 

O keszu:

Skrzynka na koordach. Szukaj wysoko! Aby się do niego dostać musisz wiedzieć ile lat państwo polskie rozdarte było przez zaborców - Niemcy, Rosję i Austro-Węgry!!!

 

 

Uwaga:

1. Na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty!!!

2. Pamiętaj o spisaniu literocyfry, niezbędnej do odnalezienia SKRZYNKI BONUSOWEJ OP8706.

 

NIE ZGADZAM SIĘ NA REAKTYWACJĘ SKRZYNKI !!!

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Widok od strony Polskiej w tle po lewej stronie widać niemiecki urząd celny-zdjęcie ze zbiorów pilskiego Muzeum
...a tak wygląda dziś...
Log entries: Found 44x Not found 3x Note 1x All entries Show deletions