Skarb SG #7 BONUS [Granica II RP]
Zakończenie I wojny światowej i powstanie niepodległego Państwa Polskiego w listopadzie 1918 roku, wiązało się z koniecznością rozwiązania problemów dotyczących zabezpieczenia kształtujących się granic. W momencie powstania II Rzeczypospolitej, granice te nie były ostatecznie wytyczone, a ich uznanie przez poszczególne państwa mimo postanowień Traktatu Wersalskiego z 28 czerwca 1919 r. trwało jeszcze przez kilka następnych lat. Dopiero zakończenie wojny polsko-bolszewickiej oraz przyłączenie Wileńszczyzny i Górnego Śląska do Rzeczypospolitej zakończyło proces scalania ziem polskich.
System ochrony granic państwa w okresie II Rzeczypospolitej ulegał licznym przeobrażeniom. Umownie podzielono go na dwa kierunki: zachodni i wschodni. Ostatecznie długość polskich granic wynosiła 5539 km. Pierwsze formacje graniczne powstały już w 1918 roku.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego ochroną polskich granic na kierunku zachodnim zajmowały się następujące formacje :
Powstanie Straży Granicznej w 1928 r. zakończyło okres tymczasowości i ciągłych reorganizacji. Nowa formacja objęła ochroną granicę południową, zachodnią i morską o łącznej długości 3 441 km (tj. 63 % całości granic). Przed SG postawiono zadania związane z ochroną granicy pod względem wojskowym, politycznym, gospodarczym i sanitarnym. W celu właściwego zabezpieczenia granicy utworzono Komendę SG (później Komendę Główną SG) w Warszawie oraz sześć Inspektoratów Okręgowych SG w terenie: Wschodniomałopolski - Lwów, Zachodniomałopolski - Kraków, Śląski - Katowice, Wielkopolski - Poznań, Pomorski - Bydgoszcz, Mazowiecki - Ciechanów. Komendzie Głównej SG podlegała także Ekspozytura Inspektoratu Ceł w Gdańsku. Kadry dla formacji kształcono w Centralnej Szkole Straży Granicznej mieszczącej się początkowo w Górze Kalwarii, a następnie w Rawie Ruskiej (w jej skład wchodził również Zakład Tresury Psów). W ciągu 11 lat istnienia, Straż Graniczną po raz ostatni poddano reorganizacji w roku 1938.
Na dzień 31 sierpnia 1939 r. Straż Graniczna liczyła 16 001 funkcjonariuszy, w tym 2 145 oficerów, 6 241 podoficerów i 9 315 szeregowych. Pełnili oni służbę w 419 placówkach I linii, 212 placówkach II linii, 129 komisariatach granicznych, 26 komendach obwodowych i 6 komendach okręgowych. Na stanie SG znajdowało się 76 samochodów osobowych oraz 72 motocykle.
Na krótko przed wybuchem wojny Straż Graniczną podporządkowano władzom wojskowym. W ciągu pierwszych dni kampanii wrześniowej jednostki SG poniosły bardzo duże straty. Po wykonaniu zadań podstawowych na granicy włączyły się do działań bojowych w głębi kraju, wspierając jednostki liniowe Wojska Polskiego.
O keszu:
Koordy fałszywe. Aby odnaleźć Skarb Strażników Granicznych musisz podjąć sześć elementarnych skrzynek:
Przejście Graniczne w Ujściu #1 [Granica II RP] - OP86ZC
Kamień Wersalski F001 #2 [Granica II RP] - OP86TM
Konsulat II RP w Pile #3 [Granica II RP] - OP86SU
Polski Posterunek Celny w Jeziorkach #4 [Granica II RP] - OP86XE
Kamień graniczny Deutschland - Polen #5 [Granica II RP] - OP86XH
Niemiecki Urząd Celny #6 [Granica II RP] - OP86Z9
UWAGA: Każda skrzynka zawiera literocyfrę potrzebną do odnalezienia skrzynki bonusowej!
PAMIĘTAJ O JEJ ZAPISANIU!!!
Uzyskane w ten sposób dane podstawiamy zgodnie z wzorem:
N 53° 08.BAC'
E 16° 50.FDE'
W keszu znajdują się certyfikaty trzech pierwszych znalazców Skarbu i tu mała uwaga - pierwszy „nie co” różni się od pozostałych :)
Do podjęcia skrzynki przydatne mogą okazać się rękawiczki.
ŻYCZYMY POWODZENIA !!!