Główny kamień graniczny tzw. wersalski nr F 001, wyznaczający początek sekcji F .
Za główny znak graniczny, oznaczający początek każdej sekcji, przyjęto tzw. kamień wersalski. Był to blok równo ociosanego granitu, o bokach 40x40 cm, wystający nad powierzchnię ziemi na wysokość około 75cm. Na przeciwległych bokach wykuto napis nawiązujący do miejsca i daty podpisania traktatu pokojowego: Versailles 28.6.1919. Na pozostałych bokach umieszczono literowe oznaczenia państw graniczących: P dla Polski, D (Deutschland) dla Niemiec i FD (Freie Stadt Danzig) dla Wolnego Miasta Gdańska. Na głowicy wywiercano otworek o średnicy 1 cm, który oznaczał środek znaku. Od tego punktu odchodziły linie kierunkowe do następnych znaków, tzw. strzałki. Powierzchnia głowicy była lekko wypukła, co ułatwiało spływanie wody. Główne znaki graniczne miały oznaczenia literowe sekcji i numer 001.
Kamień stał nad Gwdą, ok. 100 m w dół rzeki od mostu w Kalinie. Był to najokazalszy i jednocześnie najbardziej znany z kamieni granicznych wzdłuż granicy polsko-niemieckiej, wytyczonej na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 r. Na przedniej ścianie kamienia znajdował się napis „Versailles 28.6.1919” natomiast na bocznych „D – F001” i „P – F001”.
Niestety kamień został "usunięty" w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach i jego losy nie są znane.
Ciekawostka: Miałem okazję widzieć go w archiwum z 2009 r. w jednym z portali aukcyjnych. Został wystawiony na sprzedaż za 50 PLN i został zakupiony. Niestety źródło nie ujawnia komu.
Uwaga:
1. Na pierwszych trzech znalazców czekają certyfikaty!!!
2. Pamiętaj o spisaniu literocyfry, niezbędnej do odnalezienia SKRZYNKI BONUSOWEJ OP8706.