Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Cmentarz w Zimowiskach - OP86LE
Owner: Gmina Słupsk
Founder: Klucken
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 27 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-02-2015
Date created: 11-01-2015
Date published: 04-02-2015
Last modification: 05-02-2015
35x Found
0x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
29 visitors
26 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Pierwszy cmentarz znajdował się na terenie przykościelnym. Tu jeszcze w latach 30 XX w. znajdowały się mogiły i krzyże nagrobne. Do dzisiaj zachowały się jedynie trzy kamienne podstawy, na których były osadzone krzyże żeliwne.

W XIX w. założono nowy cmentarz. Teren grzebalny otoczono świerkami, a od strony północno-zachodniej, w połowie długości granicy znajdowała się brama, której filary wykonano z czerwonej cegły. Obok miejsca posadowienia bramy zachował się tylko jeden świerk z dawnej granicy wytyczającej teren cmentarza. Zmarłych grzebano głową w kierunku południowo-wschodnim. W części północno-zachodniej znajdowały się kwatery dziecięce. Na skraju południowo-wschodnim znajdowała się kwatera rodziny von Uckermann - ostatnich właścicieli Winershagen A (Zimowiska). Nagrobek z grobowca został przeniesiony do Ustki i stoi do dzisiaj przed kościołem p.w. Najświętszego Zbawiciela. Po 1945 r. zmarłych narodowości niemieckiej grzebano w części północno-wschodniej. Ostatni pochówek na tym cmentarzu odbył się w 1951 r. Powojenne nagrobki były wykonane z drewna i były wzorowane na kamiennych nagrobkach przedstawiających ścięty pień drzewa. Tablice z ręcznie wyrytymi inskrypcjami były montowane po skosie na ściętych pniach. Na skraju południowo-wschodnim cmentarza pochowano dwóch żołnierzy radzieckich.

Miejsce spoczynku przedwojennych mieszkańców wsi jest zdewastowane. Wszelkie elementy metalowe zostały wyrwane i wywiezione na złom. Nagrobki lub elementy nagrobne nadające się do powtórnego użycia zostały wywiezione. Występują również ślady profanacji grobów. Wiosną 2010 r. trzej mieszkańcy Zimowisk oczyścili cmentarz odsłaniając wiele elementów nagrobnych. Dzięki ich pracy cmentarz dawnych mieszkańców ponownie został wpisany w krajobraz wsi.

 

Kesz: mały pojemnik tuż poza terenem cmentarza. Na współrzędnych znajdź krzyż bez napisów i największe drzewo na terenie cmentarza. Na osi pomiędzy nimi znajdują się dwa słupki drewniane. Krzyż patrzy na właściwy.

Log entries: Found 35x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions