Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 600 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Cmentarz w Zimowiskach - OP86LE
Eigenaar: Gmina Słupsk
Plaatser: Klucken
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 27 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Onbekende Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 04-02-2015
Gemaakt op: 11-01-2015
Gepubliceerd op: 04-02-2015
Laatste verandering: 05-02-2015
35x Gevonden
0x Niet gevonden
2 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
29 x Bekeken
26 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Pierwszy cmentarz znajdował się na terenie przykościelnym. Tu jeszcze w latach 30 XX w. znajdowały się mogiły i krzyże nagrobne. Do dzisiaj zachowały się jedynie trzy kamienne podstawy, na których były osadzone krzyże żeliwne.

W XIX w. założono nowy cmentarz. Teren grzebalny otoczono świerkami, a od strony północno-zachodniej, w połowie długości granicy znajdowała się brama, której filary wykonano z czerwonej cegły. Obok miejsca posadowienia bramy zachował się tylko jeden świerk z dawnej granicy wytyczającej teren cmentarza. Zmarłych grzebano głową w kierunku południowo-wschodnim. W części północno-zachodniej znajdowały się kwatery dziecięce. Na skraju południowo-wschodnim znajdowała się kwatera rodziny von Uckermann - ostatnich właścicieli Winershagen A (Zimowiska). Nagrobek z grobowca został przeniesiony do Ustki i stoi do dzisiaj przed kościołem p.w. Najświętszego Zbawiciela. Po 1945 r. zmarłych narodowości niemieckiej grzebano w części północno-wschodniej. Ostatni pochówek na tym cmentarzu odbył się w 1951 r. Powojenne nagrobki były wykonane z drewna i były wzorowane na kamiennych nagrobkach przedstawiających ścięty pień drzewa. Tablice z ręcznie wyrytymi inskrypcjami były montowane po skosie na ściętych pniach. Na skraju południowo-wschodnim cmentarza pochowano dwóch żołnierzy radzieckich.

Miejsce spoczynku przedwojennych mieszkańców wsi jest zdewastowane. Wszelkie elementy metalowe zostały wyrwane i wywiezione na złom. Nagrobki lub elementy nagrobne nadające się do powtórnego użycia zostały wywiezione. Występują również ślady profanacji grobów. Wiosną 2010 r. trzej mieszkańcy Zimowisk oczyścili cmentarz odsłaniając wiele elementów nagrobnych. Dzięki ich pracy cmentarz dawnych mieszkańców ponownie został wpisany w krajobraz wsi.

 

Kesz: mały pojemnik tuż poza terenem cmentarza. Na współrzędnych znajdź krzyż bez napisów i największe drzewo na terenie cmentarza. Na osi pomiędzy nimi znajdują się dwa słupki drewniane. Krzyż patrzy na właściwy.