Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Cmentarz wojenny w Młodzieszynie - OP866J
Właściciel: geo-rge
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 82 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 28-11-2014
Data utworzenia: 28-11-2014
Data opublikowania: 28-11-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 29-11-2014
13x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 4 obserwatorów
80 odwiedzających
11 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: keram58
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Do niewielkiego Młodzieszyna wielki świat wszedł z dużym hukiem w grudniu 1914r. Problem w tym, że przyszedł w wojskowych butach. Ale po kolei …

Przed wybuchem wojny los Młodzieszyna był bardzo silnie związany z tamtejszą cukrownią. Dawała zatrudnienie ponad 400 ludziom. Przy niej funkcjonowała ochronka, dwuklasowa szkoła, a nawet kółko teatralne. Z czasem zbudowano cegielnię, młyn, destylarnię – choć nie wiem czy w tej kolejności. Natomiast kolej wąskotorowa dowoziła tu buraki, a wywoziła cukier. Ale potem nie było już słodko. Wszystko to runęło we wspomnianym grudniu 1914 roku kiedy naprzeciwko siebie stanęły tam wojska niemieckie i rosyjskie. Prawdopodobnie w Nowy Rok 1915r ostrzał artyleryjski zniszczył cukrownię. W następstwie działań wojennych „ewakuowano” mieszkańców, cukrownię zamieniona na lazaret, a walki trwały do połowy lipca 1915r. Z listu jednego z niemieckich żołnierzy dowiadujemy się trochę o realiach tamtych wydarzeń. Pisze on, że rosyjskie okopy znajdowały się o rzut granatem od niemieckich i nie była to żadna przenośnia, bo na te 70 metrów obie strony obrzucały się granatami. Młodzieszyn latem 1915r opisuje jako piaszczyste pustkowie ostrzelane tak strasznie, jak tylko to sobie można wyobrazić. Żołnierze mieszkali w lichych domkach opuszczonych przez miejscowych. Nocą pracowali przy budowie umocnień, gdzie najtrudniejszym zajęciem było mocowanie drutu kolczastego na zasiekach.

Pozostałością po tamtych wydarzeniach jest cmentarz wojenny. Dziś w trochę innym miejscu niż w czasie wojny. Pierwotnie na wytyczonym na planie kwadratu cmentarzu znajdowały się mogiły z krzyżami i obeliskiem w postaci kamiennej piramidy. Na zdjęciu z tamtego okresu za cmentarzem widać zabudowania cukrowni z 50-cio metrowym kominem (zburzonym w 1916r). Teraz cmentarz znajduje się na „tarasie” wydmy na skraju lasu. Pozostały na nim dwa kamienie z wyrytymi nazwiskami oraz dwa duże drewniane krzyże postawione współcześnie. Można by powiedzieć, że miejsce jest w opłakanym stanie. Ale jeśli wziąć pod uwagę, że zostało ono parę lat temu „wydarte przyrodzie” przez rekonstruktorów z sochaczewskiej Muzealnej Grupy Rekonstrukcyjnej, to widać, że bez tamtej akcji dziś trudno by było cokolwiek wypatrzeć w tym miejscu.

 

 

Kamień 1

 

 

Kamień2

 

 

A co do samego kesza to podane współrzędne, nie wskazują miejsca jego ukrycia, a jedynie tytułowy cmentarz wojenny. Skrzynka jest zakopana w pewnym oddaleniu od niego. Nie pamiętam już dokładnie poprawnych kordów, choć pewien jestem tego, że to N 52 18 i E 020 11. Ale prócz tego co już wiesz, mam jeszcze coś co pomoże Ci w znalezieniu brakujących cyfr. Otóż jest to fragment meldunku rosyjskiego zwiadowcy spisany po powrocie z patrolu. Niestety reszta spłonęła owijając drobiny lichego tytoniu.

 

Meldunek

 

 

Prawidłowe kordy mają postać N 52 18 ABC i E 020 11 DEF. Żeby je skompletować musisz tylko wyczaić kluczowe słowo, które przy pomocy tabeli Geo-rge'a zamieniasz na brakujące cyfry i po kolei podstawiasz w miejsce ABCDEF. I już :)

Pod kamieniem. Nie wykopuj – odkręć zakrętkę i wyjmij.

W strunówce z logbookiem znajduje się kod do skrzynki finałowej – zapisz go, jeśli chcesz o nią walczyć!

 

Powodzenia!

Geo-rge

[Dżordż]

 

Tabela Geo-rge’a

ćuty - 0
acnś - 1
ąfmż - 2
ghłv - 3
beó  - 4
lsx  - 5
dźj  - 6
ękq  - 7
opz  - 8
irw  - 9

 

OpenSprawdzacz
Autor tej skrzynki umożliwił sprawdzenie poprawności rozwiązania zagadki (współrzędnych pojemnika finałowego).
Statystyki: prób: 138 razy, trafień: 9 razy.
Obrazki/zdjęcia
mogiła 1
mogiła 2
meldunek
spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 13x nieznaleziona 2x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria