Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Oblężenie - letterbox - OP860Y
Zostań Janem II Szalonym i podbij klasztor!
Owner: kitomasz
Founder: edusilesia
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 101 m. ASL.
 Region: Poland > dolnośląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 15-11-2014
Date created: 15-11-2014
Date published: 15-11-2014
Last modification: 08-04-2018
21x Found
3x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
28 visitors
17 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: Driver, krogulec, legowojtas, norbinorek, plus_Amelka, reddox, uhuhu
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Letterbox  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

UWAGA!!! Pamiątkowa pieczątka, kredki i logbook nie są na wymianę!

Skrytka to mały pojemnik zawierający pamiątkową pieczątkę, kredki, logbook oraz drobne przedmioty na wymianę i trzy certyfikaty dla pierwszych znalazców oraz 20 dla kolejnych! W logbooku wpisz datę i przybij swoją pieczątkę. Jeśli jej nie posiadasz to skorzystaj z kredek i narysuj coś fajnego, podpisując dzieło swoim nickiem.

Rzeczownik „oblężenie” od wieków nieustannie związany jest z losami lubiąskiego klasztoru. Cystersi wielokrotnie byli oblegani i podbijani przez wrogie siły. W czasie wojen husyckich klasztor i kościoły spalono. W czasie konfliktu pomiędzy polskimi i niemieckimi zakonnikami, Jan II Szalony wygnał ich i zajął obiekt, wykorzystując go jako siedzibę w czasie polowań. Kolejny upadek klasztoru nastąpił w okresie Reformacji. Podczas wojny trzydziestoletniej zrabowano m.in. bibliotekę i archiwum. Ostateczny koniec klasztoru cystersów nastąpił, gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich, tereny te zdobyli Prusacy. Po siedemdziesięciu latach ich rządów, król pruski w 1810 roku skasował zakon cystersów, przywłaszczając sobie jego dobra. Zniszczono wówczas sporo zabytków, przepadły zasoby cysterskiej biblioteki, a w klasztorze urządzono szpital. Zdobywając letterboxa „Oblężenie”, poczuj się Janem II Szalonym i sprawdź jak trudnym zadaniem było zdobycie klasztoru i wygnanie mieszkających tam cystersów.

Jan II Szalony znany był powszechnie z awanturniczego trybu życia i bezwzględnych, niemal psychopatycznych reakcji. Całe jego życie było typowe dla książąt okresu rozdrobnienia dzielnicowego na Śląsku, gdzie spory, kłótnie i wzajemne rodzinne wojny Piastów były na porządku dziennym.

Awanturnicza osobowość księcia wkrótce stała się znana także w Lubiążu. Wykorzystując konflikt pomiędzy polskimi i niemieckimi zakonnikami, już w 1492 r. najechał wraz z trójką swoich zięciów klasztor w Lubiążu. Wszystkich mnichów cysterskich wygnał, a z klasztoru uczynił siedzibę na czas polowań, a z czasem stałą rezydencję. Notoryczne spory z mnichami lubiąskimi doprowadziły do ogłoszenia na drzwiach kościoła św. Wawrzyńca w Wołowie ekskomuniki Jana Szalonego. Klątwa rzucona na księcia przez opata lubiąskiego, Andrzeja, doprowadziła do ugody 22 stycznia 1501 r., na mocy której mnisi powrócili do Lubiąża z kilkuletniego wygnania we Wrocławiu.

Wskazówka

Stań w miejscu, do którego prowadzą współrzędne. Następnie udaj się w kierunku południowo-zachodnim, odszukując obiekty z fotografii nr 1 i 2. Podążaj nadal w tym samym kierunki i wypatruj obiektów z fotografii nr 3 i 4, a następnie po lewej stronie w lekkim oddaleniu od szlaku oblężenia odnajdź obiekt z fotografii nr 5. Po czym po prawej stronie wypatruj obiektu z fotografii nr 6. Od tego miejsca podążaj w kierunku północno-zachodnim, mijając po lewej stronie obiekt z fotografii nr 7. Podążając w tym samym kierunku zlokalizuj po lewej stronie obiekt z fotografii nr 8, a kilka metrów dalej, obiekt z fotografii nr 9. Trzymając się tego samego kierunku znajdź po prawej stronie obiekt z fotografii nr 10, a kilkanaście metrów dalej po lewej stronie obiekt z fotografii nr 11. Podążaj wciąż w tym samym kierunku i odnajdź po lewej stronie obiekt z fotografii nr 12. Następnie udaj się w kierunku wschodnim i wypatruj obiektu z fotografii nr 13, a następnie nr 14. Podążaj nadal w tym samym kierunku i odnajdź obiekt z fotografii nr 15, będący miejscem ukrycia skrytki.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Fotografia nr 1
Fotografia nr 2
Fotografia nr 3
Fotografia nr 4
Fotografia nr 5
Fotografia nr 6
Fotografia nr 7
Fotografia nr 8
Fotografia nr 9
Fotografia nr 10
Fotografia nr 11
Fotografia nr 12
Fotografia nr 13
Fotografia nr 14
Fotografia nr 15