Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Tramwaj konny - Mrozy - OP85M5
Owner: damciu88
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 169 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Archived
Date hidden: 29-10-2014
Date created: 29-10-2014
Date published: 29-10-2014
Last modification: 13-09-2022
46x Found
5x Not found
2 notes
watchers 3 watchers
52 visitors
25 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kilka lat temu władze gminy Mrozy wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Mrozów postanowiły odbudować tramwaj konny. Wymagało to zgody ministra środowiska, gdyż blisko 2-kilometrowa trasa przebiega przez rezerwat „Rudka Sanatoryjna”. Z dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odbudowano szlak i wykonano replikę wagonu. Pierwsze jazdy próbne odbyły się na początku października 2011 r., a od 28 kwietnia 2012 roku kursuje zgodnie z rozkładem.

W 1866 r. wybudowano linię kolejową z Warszawy do Łukowa. Biegła ona koło niewielkiej wsi Mrozy, która pod koniec XIX w. rozwinęła się jako miejscowość letniskowa. W tym czasie doktor Teodor Dunin (1854-1909) zainicjował budowę sanatorium dla chorych na gruźlicę. Powstało ono z datków publicznych we wsi Rudka, w malowniczej zalesionej okolicy. Pierwsze skrzydło sanatorium ukończono w 1908 r. (ostatnie obiekty wzniesiono w 1927 r.). 

Trochę historii:

Pomiędzy stacją kolejową w Mrozach a sanatorium ułożono tory długości 2,5 km, którymi w czasie budowy dostarczano materiały. Z chwilą otwarcia sanatorium uruchomiono tramwaj konny, który jeździł po tych torach, dowożąc i odwożąc pensjonariuszy. Jego rozkład był zsynchronizowany z rozkładem jazdy wszystkich pociągów zatrzymujących się w Mrozach; kursował aż do 1967 r.!

W tym czasie w Europie był jeszcze tylko jeden taki tramwaj - na wyspie Man, na Morzu Irlandzkim. I tam jeździ do dzisiaj, stanowiąc atrakcję turystyczną na skalę kontynentu. Tramwaj do Rudki przestał kursować, gdy zmarł obsługujący go woźnica. Wkrótce potem tory rozebrano. Z aktualnych doniesień wynika, że władze gminy Mrozy zamierzają odbudować torowisko i wznowić kursy tramwaju konnego. Tymczasem zachowany wagon służący dawniej kuracjuszom można oglądać w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

W Rudce jak dawniej leczy się choroby płuc. W starych budynkach mieści się dzisiaj szpital. Jego pacjenci nie korzystają jednak z podupadających zimowych leżalni. Kiedyś, zgodnie z zaleceniami sanatoryjnych lekarzy, chorzy na gruźlicę tutaj "werandowali". Łuki krytych promenad wybiegają w stronę wiekowego lasu-parku. Knieja za szpitalnym ogrodzeniem to rezerwat "Rudka Sanatoryjna", z bardzo cennym stanowiskiem jodły rosnącej tu daleko na północ od maksymalnego zwartego zasięgu jej występowania w Polsce (podobna ostoja jodły, rezerwat "Jedlina" znajduje się 9 km na zachód, pod wsią Mienia).

 

Skrzynka ukryta w korzeniach dębu. Bardzo proszę o dokładne zawiązanie woreczka tak aby zachować czystość. 

Pudełko zapakowane jest w woreczek z geowłókniny. Często się mówi że to dużo lepsze do plastikowych worków. Jest to pewnego rodzaju test jak to się sprawdza.

Zostaw skrzynkę w takim stanie jakim chciałbyś zastać skrzynkę. Proszę o dobre maskowanie, materiału jest ile dusza zapragnie.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
W tym pieńku