Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Gryf - OP85M1
Właściciel: kurier
Założyciel: erykradek
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 106 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Mobilna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 19-05-2015
Data utworzenia: 29-10-2014
Data opublikowania: 19-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 21-04-2020
127x znaleziona
15x przeniesiona   1410.3 km
0x nieznaleziona
14 komentarze
watchers 9 obserwatorów
267 odwiedzających
107 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: LadyMoon, p_nowik
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 Gryf

 Gryf w domu (Park Natoliński - Warszawa)

 

Gryf - mityczny zwierz łączący w sobie odwagę i siłę lwa z szybkością i majestatem orła. Od wieków jego wizerunek funkcjonuje w legendach, literaturze i sztuce. Do dziś jest symbolem wielu miast i gości na licznych pomnikach. Z tym niezwykłym stworem wiąże się też szereg opowieści i legend.

Najwcześniej gryf pojawił się w Indiach i Mezopotamii. W kulturze Babilonu i Asyrii było to fizyczne wcielenie bogini Tiamat. Natomiast starożytni Grecy i Rzymianie wyobrażali go sobie jako krzyżówkę lwa i orła. Byli też przekonani, że gryfy są okrutnymi i dzikimi łowcami. Miały polować na konie i bydło, a nawet na ludzi. Zamieszkiwały wysokie i niedostępne góry. Kto je oswoił był niezwyciężony. Ale żeby zapanować nad stworem, trzeba było być przy jego wykluciu.

Legendy mówią, że gryfy kochały złoto i wykopywały je górskich skał. Były zarazem strażnikami złóż tego drogocennego kruszcu. Wierzono, że zamiast jaj składają szafiry, z których wylęgają się młode. Miały też zaciekle bronić swoich skarbów i zabić każdego, kto ośmieliłby się je wykraść.

Z jednej strony gryf był utożsamiany z pychą i zachłannością, z drugiej zaś - z siłą, szybkością, odwagą i zaufaniem. To zaskakujące, jak skrajnie różne cechy mu przypisywano! Nie zmienia to jednak faktu, że te stworzenia cieszyły się niezwykłym respektem wśród ludzi, a strach przed ich siłą i potęgą rodził coraz to nowe mity.

Starożytni wierzyli, że rydwany m.in. Apollina, Nemezis oraz Aleksandra Wielkiego były zaprzęgnięte w gryfy. Pióra tych stworów przywracały wzrok niewidomym, a puchary wykonane z ich pazurów miały czernieć przy kontakcie z trucizną. Z kolei ich żebra były materiałem na niezwyciężone i doskonałe łuki. Gryfy miały też pilnować skarbu Apollina, pucharu wina Dionizosa, oraz ciała Ozyrysa.

Na przełomie XI i XII wieku, wizerunek tego zwierzęcia dotarł na Pomorze i stał się symbolem ówczesnych władców tych ziem – dynastii Gryfitów. Później zaczął też gościć na monetach i chorągwiach rycerstwa pomorskiego oraz w godłach książąt małopolskich i śląskich.

 


 

Gryf urodził się w Warszawie. Niewielu tu miał niestety znajomych, więc postanowił wyjechać na Pomorze i okolice, gdzie gryfiej braci jest pod dostatkiem:)Powie Ci, gdzie planuje postoje, ale tylko podczas osobistego spotkania. Jest bardzo towarzyski, więc chętnie uda się z Tobą w podróż, ale jest też uparty, więc nawet nie proś go o towarzystwo, jeśli jedziesz w inne miejsce niż on. W takim wypadku zostaw ślad po waszym spotkaniu w Gryfim dzienniku, a jego samego na miejscu spotkania - niech czeka na podróżników, który będą udawać się w to samo miejsce, co on. Gryf nie jest zwyczajnych rozmiarów, więc nie do każdego miejsca postojowego się zmieści - zaproponuj mu spokojne, bezpieczne miejsce, by postronni go nie zaczepiali (bo kto by tego chciał na urlopie?) Możliwe, że będziecie musieli spotkać się we trzech - Ty, Gryf i inny keszer-podróżnik, by ten przyjął włóczykija na nocleg. Wiedz, że na Twojej głowie będzie kontakt z trzecią osobą - Gryf podczas podróży wyłączył telefon :P

Gryf postanowił prowadzić pamiętnik z podróży, w którym zaznacza odwiedzone miejsca. W natłoku wrażeń, czasem zdarza mu się o tym zapomnieć. Przypomnij mu o tym jak tylko go spotkasz.

Gryf czasem wspomina swojego dziadka, który dużo podróżował po Egipcie. Dziadek opowiadał małemu Gryfowi o spotkanej tam Sfinksie. Wiele lat później, nasz bohater przeczytał opowieść o królu Edypie, który to spotkał Sfinksa i usłyszał od niej zagadkę: "Co to za zwierzę, które rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?". Edyp - wiedziony snem proroczym - odpowiedział, że chodzi o człowieka, a nasz Gryf - wiedziony chęcią wygrzania kości (ile można siedzieć w Warszawie na zimnym postumencie?!) - pojechał do Egiptu, by spotkać Sfinksa. Udało mu się! Gryf wrócił do kraju z pytaniem, na które odpowiedź zna tylko on i Król Edyp. Od tamtej pory zadaje zagadkę każdemu kogo spotka, a kto zechce wpisać się do Gryfiego dziennika. To jest bardziej niż pewne, że Ty także podczas spotkania zmierzysz się z tym pytaniem ;)

 

 


Skrzynka powinna krążyć tylko po miejscach, które wypisane są na keszu i w najbliższych okolicach, pod warunkiem, że jest to pomorze. Skrzynka nie powinna opuszczać pomorza: jedyne wyjątki to Elbląg, Pasłęk, Morąg i Olsztyn. Wpisy z innych miejscowości niż wymienione i tych spoza pomorza będą kasowane.

O ile jest to możliwe - proszę zostawiać skrzynkę w terenie, a nie trzymać u siebie.

Skrzynka to kret - proszę o logowanie przeniesień w pamiętniku z podróży.

 

Skrzynka dedykowana mieszkańcom Pomorza, gdzie w tym roku spędzam większą część tego miesiąca. To tu właśnie można spotkać Gryfy prawie na każdym kroku - wystarczy tylko otworzyć oczy.

 

 

 

 

 

zdj z ogólnodostępnych stron www

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Gryf ze Słupska
Dumny Gryf Szczeciński
Gryf sportowiec - Wejherowo
Gryfo-syrenka w Łebie
Gryf Pucko-okoliczny
Herb woj. Zachodniopomorskiego
Herb woj. Pomorskiego
Herb woj. Kujawsko-Pomorskiego
Herb woj. Kaszubskiego ;)