Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Gryf - OP85M1
Eigenaar: kurier
Plaatser: erykradek
Deze cache maakt deel uit van GeoPath!
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 106 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Reizend
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 19-05-2015
Gemaakt op: 29-10-2014
Gepubliceerd op: 19-05-2015
Laatste verandering: 21-04-2020
127x Gevonden
15x Verplaatst   1410.3 km
0x Niet gevonden
14 Opmerkingen
watchers 9 Volgers
273 x Bekeken
107 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
2 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: LadyMoon, p_nowik
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Take something to write  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

 Gryf

 Gryf w domu (Park Natoliński - Warszawa)

 

Gryf - mityczny zwierz łączący w sobie odwagę i siłę lwa z szybkością i majestatem orła. Od wieków jego wizerunek funkcjonuje w legendach, literaturze i sztuce. Do dziś jest symbolem wielu miast i gości na licznych pomnikach. Z tym niezwykłym stworem wiąże się też szereg opowieści i legend.

Najwcześniej gryf pojawił się w Indiach i Mezopotamii. W kulturze Babilonu i Asyrii było to fizyczne wcielenie bogini Tiamat. Natomiast starożytni Grecy i Rzymianie wyobrażali go sobie jako krzyżówkę lwa i orła. Byli też przekonani, że gryfy są okrutnymi i dzikimi łowcami. Miały polować na konie i bydło, a nawet na ludzi. Zamieszkiwały wysokie i niedostępne góry. Kto je oswoił był niezwyciężony. Ale żeby zapanować nad stworem, trzeba było być przy jego wykluciu.

Legendy mówią, że gryfy kochały złoto i wykopywały je górskich skał. Były zarazem strażnikami złóż tego drogocennego kruszcu. Wierzono, że zamiast jaj składają szafiry, z których wylęgają się młode. Miały też zaciekle bronić swoich skarbów i zabić każdego, kto ośmieliłby się je wykraść.

Z jednej strony gryf był utożsamiany z pychą i zachłannością, z drugiej zaś - z siłą, szybkością, odwagą i zaufaniem. To zaskakujące, jak skrajnie różne cechy mu przypisywano! Nie zmienia to jednak faktu, że te stworzenia cieszyły się niezwykłym respektem wśród ludzi, a strach przed ich siłą i potęgą rodził coraz to nowe mity.

Starożytni wierzyli, że rydwany m.in. Apollina, Nemezis oraz Aleksandra Wielkiego były zaprzęgnięte w gryfy. Pióra tych stworów przywracały wzrok niewidomym, a puchary wykonane z ich pazurów miały czernieć przy kontakcie z trucizną. Z kolei ich żebra były materiałem na niezwyciężone i doskonałe łuki. Gryfy miały też pilnować skarbu Apollina, pucharu wina Dionizosa, oraz ciała Ozyrysa.

Na przełomie XI i XII wieku, wizerunek tego zwierzęcia dotarł na Pomorze i stał się symbolem ówczesnych władców tych ziem – dynastii Gryfitów. Później zaczął też gościć na monetach i chorągwiach rycerstwa pomorskiego oraz w godłach książąt małopolskich i śląskich.

 


 

Gryf urodził się w Warszawie. Niewielu tu miał niestety znajomych, więc postanowił wyjechać na Pomorze i okolice, gdzie gryfiej braci jest pod dostatkiem:)Powie Ci, gdzie planuje postoje, ale tylko podczas osobistego spotkania. Jest bardzo towarzyski, więc chętnie uda się z Tobą w podróż, ale jest też uparty, więc nawet nie proś go o towarzystwo, jeśli jedziesz w inne miejsce niż on. W takim wypadku zostaw ślad po waszym spotkaniu w Gryfim dzienniku, a jego samego na miejscu spotkania - niech czeka na podróżników, który będą udawać się w to samo miejsce, co on. Gryf nie jest zwyczajnych rozmiarów, więc nie do każdego miejsca postojowego się zmieści - zaproponuj mu spokojne, bezpieczne miejsce, by postronni go nie zaczepiali (bo kto by tego chciał na urlopie?) Możliwe, że będziecie musieli spotkać się we trzech - Ty, Gryf i inny keszer-podróżnik, by ten przyjął włóczykija na nocleg. Wiedz, że na Twojej głowie będzie kontakt z trzecią osobą - Gryf podczas podróży wyłączył telefon :P

Gryf postanowił prowadzić pamiętnik z podróży, w którym zaznacza odwiedzone miejsca. W natłoku wrażeń, czasem zdarza mu się o tym zapomnieć. Przypomnij mu o tym jak tylko go spotkasz.

Gryf czasem wspomina swojego dziadka, który dużo podróżował po Egipcie. Dziadek opowiadał małemu Gryfowi o spotkanej tam Sfinksie. Wiele lat później, nasz bohater przeczytał opowieść o królu Edypie, który to spotkał Sfinksa i usłyszał od niej zagadkę: "Co to za zwierzę, które rano chodzi na czterech nogach, w południe na dwóch, a wieczorem na trzech?". Edyp - wiedziony snem proroczym - odpowiedział, że chodzi o człowieka, a nasz Gryf - wiedziony chęcią wygrzania kości (ile można siedzieć w Warszawie na zimnym postumencie?!) - pojechał do Egiptu, by spotkać Sfinksa. Udało mu się! Gryf wrócił do kraju z pytaniem, na które odpowiedź zna tylko on i Król Edyp. Od tamtej pory zadaje zagadkę każdemu kogo spotka, a kto zechce wpisać się do Gryfiego dziennika. To jest bardziej niż pewne, że Ty także podczas spotkania zmierzysz się z tym pytaniem ;)

 

 


Skrzynka powinna krążyć tylko po miejscach, które wypisane są na keszu i w najbliższych okolicach, pod warunkiem, że jest to pomorze. Skrzynka nie powinna opuszczać pomorza: jedyne wyjątki to Elbląg, Pasłęk, Morąg i Olsztyn. Wpisy z innych miejscowości niż wymienione i tych spoza pomorza będą kasowane.

O ile jest to możliwe - proszę zostawiać skrzynkę w terenie, a nie trzymać u siebie.

Skrzynka to kret - proszę o logowanie przeniesień w pamiętniku z podróży.

 

Skrzynka dedykowana mieszkańcom Pomorza, gdzie w tym roku spędzam większą część tego miesiąca. To tu właśnie można spotkać Gryfy prawie na każdym kroku - wystarczy tylko otworzyć oczy.

 

 

 

 

 

zdj z ogólnodostępnych stron www

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Gryf ze Słupska
Dumny Gryf Szczeciński
Gryf sportowiec - Wejherowo
Gryfo-syrenka w Łebie
Gryf Pucko-okoliczny
Herb woj. Zachodniopomorskiego
Herb woj. Pomorskiego
Herb woj. Kujawsko-Pomorskiego
Herb woj. Kaszubskiego ;)