Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Matyjas - OP857X
Zapomniana legenda Radzionkowa
Właściciel: janio09
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 329 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 10-10-2014
Data utworzenia: 10-10-2014
Data opublikowania: 10-10-2014
Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2016
44x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 5 obserwatorów
10 odwiedzających
36 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
3 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: atram882, Dr Michael, JohnyXQ99
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Potrzebny kompas  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Staw Matyjas na Księżej Górze to jedno z miejsc, które niestety znikają w naszych oczach. Staw o tej nazwie powstał na miejscu odkrywkowej kopalni i przez lata był jedną z czterech, obok basenu, toru saneczkowego i boiska na „Okrągłym”, atrakcji zaniedbanej Księżej Góry. Z racji niewielkiej odległości od domu nad „Matyjasem”, zwłaszcza w czasie wakacji, bywało się niemal codziennie. Położony na pograniczu lasu i pól, z których rozpościera się malownicza panorama na piekarski Kopiec i wieże Bazyliki, duży staw był wspaniałym miejscem wypoczynku dla całych rodzin. W soboty i niedziele przychodziły tu z kocami, ręcznikami i torbami pełnymi kanapek. W czystej wodzie taplały się maluchy, a różanki i „śledziki” można było łapać na zwykły akwarystyczną siatkę kładąc na powierzchnię okruchy chleba. Mieniące się kolorami tęczy różanki były zresztą żywymi próbnikami czystości wody z racji rozmnażania się wewnątrz muszli małży, które nie żyją w byle ścieku. Staw tworzył jeszcze wówczas wyciągające się w stronę ścieżki do „źródełka” (dziś próżno go już szukać) zalewiska, w których wiosną tarły się szczupaki i piskorze. W „Matyjasie”, oprócz wspomnianych ryb, można też było złowić przyzwoitego lina, karasia, kiełbia czy płoć. Szczególną sławą Matyjas cieszył się w latach 70-tych i 80-tych.

W późniejszych latach ludzie wybierali basen, który mieści się nieopodal. I takim właśnie sposobem Matyjas powoli zanikał. Dziś jest to zaśmiecone miejsce, a sam staw z racji tego, że się wysuszył podzielił się na dwie części. W pierwszej (obok której ukryty jest kesz) żyją już tylko nieliczne karasie oraz czasami pokazują się kaczki. W drugiej natomiast żyją żaby zielone, których wiosenny śpiew słychać już na ścieżce oznajmuje gody. Polecam podejmowanie kesza w okolicach kwietnia, kiedy to licznie występujące żaby przeżywają gody. Póki co, nic nie wskazuje na to żeby los Matyjasu się zmienił… :/

Miejsce pokazuję nie ze względu na jego wątpliwy dziś urok , lecz na jego historię. Jest to mój pierwszy założony kesz i myslę że jest to odpowiednie miejsce. Jako ciekawostkę dodam, że nieopodal w trakcie budowy jest ogród botaniczny.

W odnalezieniu skrzynki pomogą zdjęcia. Na trzech pierwszych znalazców czekają certyfikaty. Do skrzynki dałem kilka fantów. Jeśli przyjedziesz autem, to zostaw je na parkingu Mosiru (dalej obowiązuje zakaz wjazdu samochodem). Polecam pieszą wędrówkę lub przejażdżkę rowerem.

UWAGA! WSPÓŁRZĘDNE NIE POKAZUJĄ MIEJSCA UKRYCIA LECZ SAM STAW, ponieważ nie dysponuję odpowiednim sprzętem, lecz po zapoznaniu się ze zdjęciami nie powinno być problemu ze znalezieniem kesza.

Jak podaje strona śląskiego ogrodu botanicznego (na którego terenie znajduje się kesz), godziny otwarcia to od 8:00 rano do zmierzchu. Jeśli chcesz poczytać więcej o ogrodzie botanicznym zapraszam: http://www.obradzionkow.robia.pl/godziny_otwarcia,i424.html

Do opracowania tekstu powyżej korzystałem z http://rtsk.pl/2012-01-02/requiem-dla-sielanki/

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
staw Matyjas
widok z miejsca ukrycia
spoiler
ukryty tam gdzie czerwony punkt